Tokrat je nacionalni razpis težek slabih 5 milijonov evrov, kar je bistveno manj kot prejšnji dve leti. Na prvem razpisu so za konkurenčnost med izvajalci zagotovili 6,7 milijona evrov za štiri programe, lani pa 14,7 milijona evrov za deset programov (endoprotezo kolka, operacijo kile, operacijo krčnih žil, operacijo karpalnega kanala, endoprotezo kolena, artroskopijo, operacijo sive mrene, operacijo žolčnih kamnov, odstranitev osteosintetskega materiala in lažjih posegov reproduktivnega sistema). Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je povedal, da so na osnovi prejšnjih dveh razpisov nekaterim posegom, ki jih plačuje zdravstvena blagajna, že znižali in poenotili ceno, pri nekaterih ni več čakalne dobe (denimo siva mrena), pri letos razpisanih pa menijo, da še niso dosegli najugodnejše cene. Učinki dosedanjih razpisov so bili po ocenah ZZZS dobri, saj so zaradi nižjih cen zagotovili zdravstveno storitev 3085 ljudem več.

Na razpis se lahko prijavijo tisti ponudniki, ki za izvajanje zdravstvenih programov predložijo klinično pot in na tej podlagi zagotovijo spremljanje vsaj treh bistvenih kazalnikov kakovosti po njihovem mnenju. Za program artroskopija in odstranitev osteosintetskega materiala pa bo moral izbrani ponudnik spremljati kazalnike kakovosti, ki so opredeljeni z razpisom. Ponujena cena ne sme biti višja od veljavne cene v času nacionalnega razpisa. Na razpis se lahko prijavijo javni zdravstveni zavodi, druge pravne ali fizične osebe, ki opravljajo zdravstveno dejavnost na podlagi koncesije, in druge pravne ali fizične osebe pod pogojem, da pridobijo in predložijo koncesijo najpozneje 12. decembra letos. Ves program bodo morali izvajalci, ki bodo program dobili, opraviti do konca decembra prihodnje leto.

Ko je vlada februarja 2009 potrdila, da ZZZS lahko povečuje konkurenčnost med zdravstvenimi izvajalci in tako izboljša dostopnost, zdravstveni blagajni pa prihrani nekaj denarja, je Fakin to ocenil za revolucionarno spremembo, ki omogoča, da zdravstvena blagajna poenoti cene storitev. V nekaterih zdravstvenih ustanovah nekatere posege, denimo operacijo karpalnega kanala ali krčnih žil, izvajajo ambulantno, medtem ko drugi bolnike za enake posege še vedno za nekaj dni hospitalizirajo, kar po nepotrebnem draži zdravstveni sistem.