Marjeta Stegel Bizjak, pomočnica direktorja, pojasnjuje, da so si rezervo ustvarili tudi zaradi pričakovanega krčenja sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in zaradi načrtovane naložbe v celovito energetsko sanacijo stavbe, ki je bila, da bi dodatno varčevali, tako rekoč nujna, saj je bila postojnska bolnišnica ena energetsko najbolj potratnih bolnišnic v Sloveniji. Za naložbo, ki jo pravkar izvajajo, so sicer na razpisu ministrstva za zdravje pridobili 90 odstotkov evropskih finančnih sredstev, razliko bodo prispevali sami.

Babiška hiša dobro sprejeta

V bolnišnici računajo, da bodo z dobrega pol milijona evrov vredno sanacijo, ki zajema toplotno izolacijo fasade in podstrešja ter zamenjavo oken in vrat, prihranili vsaj 50 odstotkov energije. To pa bo pomemben prispevek k racionalnemu poslovanju. "Stalno iščemo notranje rezerve. Vsaka naložba, nabava je premišljena in načrtovana, oprema je zelo izkoriščena," poudarja Stegel-Bizjakova.

K dobremu poslovanju bolnišnice prispeva tudi tržna dejavnost, toda za to je, kot pravi Stegel-Bizjakova, treba imeti dobre ideje, marketinški pristop. Ena od nadstandardnih storitev, ki je kot prva pri nas zaživela spomladi, je tako imenovana porodna oziroma babiška hiša, ki porodnici omogoča domačnost in intimnost. Stegel-Bizjakova pravi, da so z odzivom zadovoljni. Nekatere porodnice, ki nameravajo v babiški hiši roditi na naraven način, si sicer premislijo in v babiški hiši, ki je kot apartma, za 100 evrov dnevno zgolj bivajo skupaj z družino.

V postojnski porodnišnici, kamor zaradi njene majhnosti, bolj osebne obravnave in strokovnosti kar 60 odstotkov porodnic prihaja iz drugih slovenskih regij, so do 25. oktobra našteli 1506 porodov, kar kaže, da bodo letos presegli lanskoletno število porodov (1737). Po številu porodov se sicer uvrščajo za ljubljansko, mariborsko in celjsko porodnišnico. Na leto opravijo tudi okrog 900 velikih operativnih posegov.