Vlada je predloge ukrepov oblikovala kot dopolnila k proračunski zakonodaji, njihov sprejem pa mora zdaj potrditi parlament. Glede na besede predstavnikov urada italijanskega premiera Silvia Berlusconija bodo poslanci o tem odločali do konca leta, poročajo tuje tiskovne agencije.

Cilj predlaganih ukrepov je prepričati mednarodne vlagatelje, da se je Italija sposobna spopasti s svojimi dolžniškimi težavami in da za to ne potrebuje posojila držav območja evra in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Sicer pa je Berlusconi po tem, ko je v Evropi prišlo do stopnjevanja dvomov v njegove reformne sposobnosti, ukrepe, kot so prodaja državnih nepremičnin, spodbujanje investicij v infrastrukturo, privatizacija lokalnih javnih podjetij in liberalizacija trga delovne sile, predstavil že v pismu predstavnikom EU minuli teden.

Italijanski predsednik vlade bo v sredo zvečer predlagani sveženj ukrepov predstavil na vrhu skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev G20, ki se danes začenja v Cannesu.

Evropski voditelji so sicer na vrhovih EU in območja evra minuli teden v Bruslju ob oblikovanju celovite rešitve evra močno zadolžene države, kot je Italija, pozvali, naj spravijo javne finance v red. Zaupanje v Rim je šibko, grška napoved referenduma o načrtu za rešitev skupne evropske valute pa se je odrazila tudi v dodatnih pritiskih na Italijo na kapitalskih trgih.

V sredo so tako obrestne mere na italijanske 10-letne obveznice na sekundarnem trgu znova porasle. Dosegle so 6,19 odstotka, kar je 4,34 odstotne točke več od zahtevane donosnosti na nemške dolžniške vrednostne papirje z enako ročnostjo, ki veljajo za najvarnejše v Evropi.