Tako bo poleg predsednice LDS in nekdanje notranje ministrice Katarine Kresal na listi liberalnih demokratov v Ljubljani kandidiral tudi minister za pravosodje Aleš Zalar. Za stranko Zares se iz njihove ministrske ekipe, ki je vlado zapustila letos poleti, v volilno tekmo ne bo podala le nekdanja ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ki se je v začetku tega meseca vrnila med odvetnike. Kje bo kandidiral predsednik stranke in nekdanji minister za visoko šolstvo Gregor Golobič, še ni povsem jasno, po naših informacijah pa naj bi se odločil bodisi za enega od okrajev v Ljubljani ali za Zagorje. Prav tako bosta kandidirali podpredsednica Zares in nekdanja gospodarska ministrica Darja Radić (na Jesenicah) ter nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca (Ljubljana Šiška).

V SD stavijo na ministre

S številčno močno ekipo ministrov bodo na predčasnih volitvah nastopili socialni demokrati. Poleg predsednika stranke in premierja Boruta Pahorja, ki naj bi ponovno kandidiral v Novi Gorici, bodo na njihovi listi tudi podpredsednik SD in prometni minister Patrick Vlačič ter finančni minister Franc Križanič in šolski minister Igor Lukšič. Njihova kandidatura je pričakovana, saj sodijo med pomembne akterje SD in so kandidirali ter bili izvoljeni v parlament že tudi na zadnjih volitvah (Vlačič v Piranu, Križanič in Lukšič pa v volilnih okrajih Ljubljana Šiška oziroma Ljubljana Bežigrad). Bodo pa na listi socialnih demokratov po naših informacijah kandidirali tudi ministri, ki sicer sodijo v kvoto SD, vendar niso člani stranke in doslej na volitvah niso nastopili: ministrica za obrambo Ljubica Jelušič (v drugi, torej primorski volilni enoti), minister za kmetijstvo Dejan Židan (v Pomurju) in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš (v Ljubljani). Medtem ko sta Židan in Žekš potrdila, da bosta kandidirala, je bila Jelušičeva včeraj sicer še skrivnostna, vendar pa je iz njenega odgovora mogoče razbrati, da bo tudi ona na listi SD. Kot je dejala, bo o kandidaturah govor na konvenciji SD v prihodnjih dneh: "Takrat bomo tudi uradno sporočili, kako bo z mojo kandidaturo." Ob tem je poudarila, da je bila in bo vedno privrženec in zagovornik socialdemokratskih vrednot, za njihovo uveljavitev pa se je "pripravljena tudi aktivno zavzeti".

Minister Židan pravi, da ne kalkulira

Po nekaterih informacijah naj bi se Židan pred odločitvijo za kandidaturo na listi SD odločal za nastop na listi SLS, a nam je to včeraj zanikal. Kot je dejal, ni nameraval ostati v politiki, v primeru, da ostane, pa je obstajala moralna zaveza, da kandidira na listi SD, saj mu je možnost za opravljanje ministrskega dela dal premier Borut Pahor. Za kandidaturo se je odločil zaradi precej enotne podpore parlamenta njegovim projektom, da proizvodnja hrane v Sloveniji spet postane strateško pomembna. Židan, kot pravi, ne kalkulira, da bi s kandidaturo na državnozborskih volitvah prišel do ministrskega položaja, saj "lahko tudi poslanec naredi veliko koristnega za slovensko proizvodnjo hrane".

Žekševo kandidaturo nam je v pogovoru, ki bo objavljen v sobotnem Objektivu, potrdil tudi premier Pahor. Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu pa nam je včeraj dejal, da se je za ta korak odločil, ker ocenjuje, da je bilo delo te vlade glede na okoliščine kar uspešno in meni, da je zaslužna za to, da nismo danes v položaju Grčije, Italije, Irske... Vlada in SD sta po Žekševem prepričanju v javnosti po krivici prikazana kot grešni kozel za vse težave, ki jih imamo.

Na listi DeSUS razen predsednika stranke in bivšega okoljskega ministra Karla Erjavca drugih bivših strankinih ministrov ne bo. Nekdanja ministra za lokalno samoupravo Henrik Gjerkeš in Duša Trobec Bučan, ki sta člana stranke, po navedbah v DeSUS ne bosta kandidirala. Nekateri - na primer okoljski minister Roko Žarnić - pa so se s stranko razšli in zapustili njene vrste. Žarnić, kot so nam povedali na okoljskem ministrstvu, "načeloma ne bo kandidiral". Kaj pomeni ta "načeloma" in ali torej še obstaja možnost, da vendarle kandidira na kateri od list, nam ni uspelo izvedeti. Po nekaterih namigih pa naj Žarnić kakšnih ponudb niti ne bi dobil. Minister za delo Ivan Svetlik, ki je, dokler se mu Erjavec ni odpovedal, tudi sodil v kvoto ministrov DeSUS, pa se je po informacijah na ministrstvu odločil: na volitvah ne bo kandidiral.

Da se ne bo potegoval za poslansko mesto, je že povedal tudi minister za zdravje Dorijan Marušič. Na novinarski konferenci minuli teden je dejal, da mora biti minister za zdravje nestrankarski, kar mu je premier Borut Pahor tudi omogočil. Prav tako se na nestrankarstvo sklicuje minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari, ki se tudi ne namerava podati v volilno tekmo.