V pogajanjih s sindikati bodo po besedah predsednika Liste Virant, ki bo nastopila na decembrskih volitvah, iskali širši konsenz in ne bodo tiščali v projekte, ki bodo že vnaprej obsojeni, da padejo na referendumu ali se končajo v množičnih stavkah.

Ko gre za maso plač in število zaposlenih v javnem sektorju, bodo po besedah Viranta ciljali na letno zmanjšanje za dva odstotka, kar bi izvedli na "mehek način": to je z upokojevanjem, odpravo avtomatskega nadomeščanja izpraznjenih delovnih mest in odpuščanjem nesposobnih. "To je približno 3200 ljudi na leto," pravi.

S kom bi bili po volitvah pripravljeni skleniti koalicijo, Virant ni želel odgovoriti, so se pa o njej, kot je dejal, po 5. decembru pripravljeni pogovarjati z vsemi strankami, in sicer na programski podlagi.

Med glavne naloge, ki jih nameravajo izvesti, če bodo prevzeli vlado, Virant postavlja debirokratizacijo in korenito zmanjšanje dejavnosti, za katere so potrebna dovoljenja: obrtno dovoljenje, licenca ali podobno.

Zagovarja umik države iz gospodarstva, saj država "v tržnih panogah nima kaj iskati". Dviga davka na dobiček oziroma davka od dohodka pravnih oseb ne predvideva, prav tako ne uvedbe posebnega davka na nepremičnine. "Bojimo se namreč, da bi povzročil več zmede kot koristi. Naj se uredi zdajšnji davek, torej nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča," pravi.

Tudi novih davčnih razredov ne namerava uvesti, bi pa pri dohodnini razbremenil srednji razred. Za podjetja pa napoveduje, "kolikor bo mogoče investicijskih olajšav".

Virant upa, da jim bodo ljudje zaupali, da je njihova "zgodba iskrena". "Ne trdim, da ne bo napak. Ne trdim, da se nam ne bodo poskušali prilepiti ljudje z osebnimi interesi in kalkulacijami. Ampak to bomo poskušali preprečiti," je še dodal.