Praznovanje noči čarovnic postaja tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljeno. Preoblačenje in maškaranje je pri nas še vedno najpogoteje le pustni običaj, buče pa razsvetljujejo že marsikateri dom. Režeča buča popestri mrzlo jesensko-zimsko noč, menda pa vas varuje tudi vsega hudega. Če bi bučo rezljali, pa ne veste natanko, kako se zadeve lotiti, sledite naslednjim navodilom; uspeh in zabava sta zagotovljena!

Preberite še: Pustite se začarati

Izbira buče

Buča, v katero bomo izrezali režeči obraz, naj bo velika in čim bolj pravilne oz. simetrične oblike. Tudi če ni najbolj okrogla, bo še vedno lepo žarela, poskrbimo le, da bo stabilno stala; buča, ki se kotali naokoli s prižgano svečo v trebuščku, je nepraktična in nevarna.

Pazimo, da je med prevozom in premikanjem ne odrgnemo, saj potem ne bo več tako lepa, pa tudi gniti bo pričela hitreje kot nepoškodovana buča. Dobro je tudi, če buča ni preveč "bradavičasta" oz. ima vsaj eno stran gladko: tam bomo izrezali obraz. Seveda pa lahko vse nepravilnosti, ki jih buča vseeno ima, "vkomponiramo" v končni izdelek in jih tako obrnemo sebi v prid.

Še en nasvet: če je buča nagnjena, pazite, da obrazek ne bo "gledal navzdol", torej ga morate izrezati na tisti strani buče, ki je obrnjena navzgor.

Foto: Matjaž Rušt

Izbira orodja

Potrebujemo le: nož z ozkim in dolgim rezilom, s katerim bomo rezali, ter veliko žlico ali žlico za sladoledne kepice, s katero bomo izdolbli notranjost buče. Za manjše popravke bo primeren manjši nož, odlično pa se obnese tudi olfa nož, vendar previdno z njim, še posebej, če izrezujejo tudi otroci.

Če bi se zadeve radi lotili bolj profesionalno, pa so na voljo tudi kompleti namenskega orodja, vendar jih v Sloveniji najverjetneje ne boste mogli kupiti, temveč jih bo treba poiskati na spletu.

Priprava

Izberemo obraz (ali pa kakšen drug motiv, povezan s čarovnicami, duhovi in nasploh vsem strašnim), ki bo razsvetljeval dvorišče ali balkon. Na spletu najdete milijon in eno idejo, še posebej za prvič pa je najbolje izbrati klasičen "režeči obraz": trikotne oči in nos ter enostavna usta s trikotnimi zobmi. Zaobljene linije je veliko težje izrezovati.

Izbrani motiv si označimo na bučo. Najlažje to naredimo s flomastrom, ki ga z gladke površine lahko tudi zelo enostavno odstranimo. Za zahtevnejše motive pa slikico po vseh linijah, kjer moramo zarezati, označimo z buciko, kar nam olajša tudi kasnejše rezanje z nožem.

Ko je buča nared, si delovno površino zaščitimo z velikim kosom polivinila ali več plastmi časopisnega papirja. Nekateri bučo raje režejo v naročju, ker je tako bolj stabilna, vendar morate pri tem še posebej paziti na nož, pa tudi oblačila si lahko zamažete.

Rezanje

Prvo pravilo rezanja z nožem: vedno režemo stran od sebe, če nož slučajno "spodrsne". Ker ima velika buča trdo meso (pomislite, kako težko je rezati lubenico), se to lahko hitro zgodi.

Foto: Niko Bajec

Najprej odrežemo pokrovček okoli peclja. Velik naj bo ravno prav, da bomo skozi nastalo luknjo brez težav odstranjevali meso iz buče. Režemo pod kotom s konico noža proti sredini, da bo pokrovček stožčaste oblike in nam kasneje ne bo padal v bučo. Navadno gre najlažje, če ga izrežemo v obliki pet- ali šestkotnika.

Če vaša buča nima peclja, lahko izrežete tudi dno. Nanj boste nato postavili svečko in jo pokrili z izrezano bučo.

Nato sredico buče, mrenasto prepletena semena, ven poberemo kar z roko. Ostanke z veliko žlico postrgamo po stenah. Na mestu, kjer bomo izrezovali obraz, lahko steno buče izdolbemo bolj globoko. To bo olajšalo kasnejše izrezovanje, še posebej za otroke, pa tudi obraz bo bolj sijal, če bo stena buče tanjša.

Ko bučo izpraznimo in izdolbemo, je na vrsti izrezovanje obraza. Z nožem režemo pod pravim kotom, da bodo luknje čim večje in bo skozi njih prišlo več svetlobe. Če je buča posebej debela, je lažje, če z nožem ne režemo, temveč zabadamo po dolžini zarisanega. Prav zato se tako dobro obnesejo trikotni in nazobčani vzorci. Ko so usta / oko / nos izrezani, jih iz notranje strani buče enostavno porinemo ven. Vse popravke delamo nato z manjšim nožičkom.

Foto: Niko Bajec

Razstava

Svojo umetnino postavite na mesto, kjer jo bo videlo kar čim več ljudi. Na dvorišče, stopnice, balkon ali okensko polico. Buče seveda sodijo na prosto; v jesenskem hladu se namreč odlično obdržijo, pa tudi požarne nevarnosti ne predstavljajo. Če ste bučo izrezali vnaprej in se bo do noči čarovnic že nagubala in povesila, pomeni, da je izgubila preveč vlage. Za več ur jo položite v hladno kopel.

Ste za nepozabno zabavo v kostumih za noč čarovnic?

Prepričajte se, da ste dobro očistili dno buče, kamor boste položili svečko. Ta naj bo bela, ker takšna oddaja največ svetlobe, če jo postavite v majhen steklen kozarček, pa bo tudi varnejša. Lahko uporabite tudi baterijsko svetilko, vendar se tako izgubi malce tistega pravega čara noči čarovnic – nekako tako kot plastična jelka za božič.

Ko svečko prižgete, bučo pokrite s pokrovčkom in počakajte nekaj minut, da vidite, kje se bo v notranjosti najbolj osmodila. Tam izrežite luknjico, ki bo služila za dimnik.