Predvolilno temperaturo že dvigujejo najrazličnejše meritve javnega mnenja na Slovenskem, vsem anketam je skupno le to, da so na prvih treh mestih ustoličene SDS, Jankovičeva ter Virantova stranka, četrto mesto pa bi pripadlo dosedanji največji parlamentarni stranki SD. Sicer pa se ankete kar precej razlikujejo med seboj, čeprav naj bi zajemale približno enako velik vzorec prebivalstva.

Mediana je denimo včeraj razkrivala, da naj bi bila trenutna zmagovalka volitev stranka Gregorja Viranta s 17,2 odstotki, druga bi bila SDS s 16,5 odstotki, tretja pa stranka Zorana Jankovića z 12,5 odstotki. Vstop v parlament naj bi uspel še SD in SLS, medtem ko bi bil DeSUS na robu. Med 792 vprašanimi le 15 odstotkov ni vedelo, koga bi volili, 8,9 odstotkov pa tega ni želelo obelodaniti.

V približno enakem času so prav tako telefonsko anketo izvedli pri Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici (FUDŠ). Zaslišali so 903 prebivalce Slovenije, med katerimi je bilo neodločenih približno polovica anketiranih. Po podatkih FUDŠ bi premočno zmagala SDS. Avtorji raziskave so namreč izračunali, da bi ob upoštevanju odgovorov odločenih, ki se bodo zanesljivo udeležili volitev, zmagala SDS s 37-odstotno podporo, sledila bi stranka Zorana Jankovića s 15 odstotki, stranka Gregorja Viranta z 12 odstotki, četrto in peto mesto pa bi pripadlo strankama SD (7 odstotkov) in DeSUS (5 odstotkov). Na robu parlamenta bi pristali SNS, SLS in NSi.

Spet Virant, Janković in Janša

Mladinina anketa, ki jo je na vzorcu 700 vprašanih napravila Ninamedia le dan pred Mediano in nekaj dni pred FUDŠ, pa je razkrila, da je za ljudstvo najbolj primeren mandatar Gregor Virant, saj si ga kot takšnega želi 26 odstotkov vprašanih, sledita pa mu Zoran Janković z 21,8 odstotki in Janez Janša z 21,3 odstotki. Malenkost več kot 4 odstotke vprašanih pa je navedlo, da bi imelo za predsednika vlade dosedanjega Boruta Pahorja oziroma nekdanjega varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka.

Episcenter je na med 11. in 19. oktobrom izvedel oktobrsko anketo Financ. Med 827 vprašanimi je bilo največ podpore SDS (21 odstotkov), sledili sta stranki Gregorja Viranta (18 odstotkov) in Zorana Jankovića (16 odstotkov). Četrto mesto bi pripadlo SD (11 odstotkov), peto DeSUS-u (6 odstotkov), SLS pa bi dobila štiri odstotke.

Po Delovi redni mesečni anketi, objavljeni sredi oktobra, pa bi največ glasov dobila stranka Zorana Jankoviča, to je 19,4 odstotkov, SDS  bi dobila 19,3 odstotkov, stranka Gregorja Viranta pa le 6 odstotkov. Na četrto mesto je bil uvrščen DeSUS s 5,3 odstotki, peti pa so bili SD s 4,1 odstotki.

Na zadnjih volitvah vsi udarili mimo

Ugotavljanje, komu bi volivci dali največ glasov, je vsaj v Sloveniji precej težavno početje in prav zanimivo bo videti, komu bo uspelo pred volitvami najbolj približno ugotoviti, kako bodo razporejeni glasovi. Na zadnjih volitvah 2008 so vsi napovedovalci javnega mnenja udarili mimo, saj so za zmagovalce volitev vsi po vrsti vnaprej razglašali SDS, ki je na koncu dobila 29,6 odstotkov glasov, medtem ko je SD, ki so ji merilci javnega mnenja pripisovali kar nekaj odstotkov manj glasov, dobila na volitvah 30,45 odstotkov glasov. Prav tako so nekaterim manjšim strankam pripisovali, da bodo dobili več glasov, kot so jih na koncu. Najbrž bomo podobnemu scenariju priča tudi na letošnjih volitvah, čeprav se zdi, da bo zaradi nekaterih novih igralcev na državni politični sceni vse skupaj še bolj neodločeno.