Pahor je v izjavi za javnost po današnji seji predsedstva SD sicer napovedal, da bodo ljudje njihovo stranko na prihajajočih volitvah ocenjevali po dosežkih, pa tudi po programu. Kot glavno "komparativno prednost" SD pred ostalimi strankami pa je izpostavil sposobnost presojanja prioritet.

"Socialni demokrati smo vodili vlado v pogojih največje gospodarske in socialne krize po 2. svetovni vojni in Slovenijo varno pripeljali čez čeri krize, ki še traja," je poudaril. Prav tako so po njegovih besedah omogočili, da gre država v prihodnost s potencialom, da se ob koncu krize prebije med najbolj razvite države v Evropi.

Dosežki bodo po besedah Pahorja pomemben element njihove kampanje. Izpostavil je, da so "ohranili socialno državo" in sprejeli protikrizne ukrepe za reševanje gospodarstva, ki ima danes po njegovi oceni dovolj potenciala za naprej. Vlada je "bistveno povečala" sredstva za raziskave in razvoj, povečala je izvoz in obvladala inflacijo, je naštel Pahor. Prav tako je pripravila strukturne reforme, ki pa po njegovih besedah žal niso bile v celoti sprejete.

Po besedah Pahorja so ustvarili pogoje za odločen boj proti organiziranemu gospodarskemu kriminalu, počrpali največ evropskih sredstev doslej, uskladili omejitev plač v javnem sektorju in zmanjšali plače funkcionarjem. Slovenija je postala članica OECD in po nasploh "okrepila prestiž v mednarodni skupnosti".

"Mi smo edina stranka, ki plačuje račune za nepričakovano nezadovoljstvo ljudi, ki nas je doletelo s prihodom največje svetovne gospodarske in socialne krize po 2. svetovni vojni," je še poudaril Pahor.

Rdeča nit programske politike SD v preteklem mandatu in tudi v prihodnje so po besedah predsednika SD reforme. Podpredsednik SD Patrick Vlačič je v zvezi s programom dodal, da je ta "zelo realen" in vsebuje konkretne ukrepe na različnih področjih.

Recepti za reševanje kriz po njegovih besedah niso "kakšna posebna znanost". Zato tudi program SD vsebuje recepte, ki "so se v številnih drugih državah, pa tudi v naši doslej, izkazali kot pravi", je pojasnil Vlačič. Kot je dejal, nekatere točke iz programa pomenijo nadaljevanje dosedanjega dela, nekatere pa so tudi povsem nove. Med konkretnejšimi ukrepi je izpostavil nadaljnjo podporo raziskovalni dejavnosti ter rešitve za učinkovitejše pravosodje.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki opravlja tekoče posle, Boštjan Žekš je ob tem opisal svoj odnos do dela SD in do vlade. Kot primer "velikega uspeha te vlade" je izpostavil ureditev vprašanja topografskih napisov na avstrijskem Koroškem. Poudaril pa je, da stranka in vlada v preteklosti nista znali dovolj jasno hvaliti svojih dosežkov.