Gre za okoli 140 srednjih medicinskih sester, ki delajo na delovnih mestih, kjer se zahteva izobrazba diplomirane medicinske sestre. Zaposlene so po kombiniranih pogodbah o zaposlitvi, po katerih so za del opravljenih ur plačane kot diplomirane sestre, za del ur pa kot srednje sestre. S 1. oktobrom pa jim je vodstvo UKC Ljubljana za prvi delež ur odbilo plačilo za napredovanja. Kot je povedala vodja pogajalske skupine sindikata Vesna Rugelj, so se nekaterim zaradi tega plače znižale tudi do 500 evrov.

Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec je povedal, da gre za sodelavce, ki obravnavajo najtežje bolnike in si višje plače zaslužijo, vendar so morali spoštovati odločbo upravnega nadzora ministrstva za zdravje, da morajo vse sodelavce razporediti na nižje plačana delovna mesta. O tem so sicer na upravnem sodišču sprožili spor, a so morali po letu dni, ko niso dobili odgovora, izvesti tisto, kar je "nedvoumno in nesporno": odvzeti manjši del plače, ki se nanaša na napredovanja in ki jim po odločbi ne pripada. Vrhunec meni, da bi morala biti stavka napovedana ministrstvu za zdravje in ne zavodu, saj kolektivne pogodbe sklepajo sindikati in ministrstvo. Povedal je, da so nedavno z zbornico zdravstvene nege podprli predlog aneksa h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi, ki določa, da morajo srednje medicinske sestre, ki so razporejene na mesto diplomirane medicinske sestre, v šestih letih pridobiti izobrazbo diplomirane medicinske sestre. Vrhunec upa, da bo aneks vlada čim prej sprejela.

V UKC Ljubljana je v devetih enotah intenzivnih terapij najzahtevnejše stopnje zaposlenih 360 medicinskih sester, od tega jih ima 140 dvojne pogodbe, ki so postale sporne. Že od prehoda v nov plačni sistem leta 2008 se zanje trudijo najti sistemsko rešitev, a do danes rešitve, ki bi bila sprejemljiva za vse strani - tudi za diplomirane medicinske sestre, ki delajo v teh enotah, niso našli, je povedala Erna Kos Grabnar, glavna medicinska sestra UKC Ljubljana.

Vesna Rugelj se ne strinja, da UKC Ljubljana ni pravi naslov za stavko, saj z odtegnitvijo dela plačila ne gre za kršitev kolektivne pogodbe, pač pa pogodb o zaposlitvi, ki jih sklepa delodajalec. Vodstvo je sestram namreč pred kratkim dalo v podpis nove, zanje slabše pogodbe, ki jih sestre niso podpisale. Kljub temu so jim zadnjo plačo izplačali na podlagi teh pogodb.

Strinja se, da bi aneks h kolektivni pogodbi prinesel sistemsko rešitev, "a žal tega aneksa do zdaj še nismo videli, zato o tem ne moremo razpravljati". Meni tudi, da bi bilo problematiko medicinskih sester treba urediti tako, kot so to ob razvrstitvi v nove plačne razrede naredili za druge poklice v javnem sektorju: da so tistim, ki so opravljali delo, za katero se zahteva višja izobrazba, spregledali izobrazbo. Ob vstopu v delovno razmerje so te sestre namreč imele zahtevano izobrazbo, kasneje se je zahtevana stopnja izobrazbe zvišala, a jim niso omogočili, da bi jo dosegle.