S transparenti v rokah so zavzeli pločnik ob Slovenski cesti, posamezniki pa so - tako kot pred tednom dni v prostorih Nove Ljubljanske banke na Trgu republike - spregovorili o težkih življenjskih razmerah, s katerimi se morajo vsak dan soočati. Dr. Andrej Kurnik je med drugim pokomentiral tudi očitke, da so si protestniki za izražanje nezadovoljstva nad finančnim kapitalizmom izbrali napačno lokacijo in da bi se morali utaboriti pred kakšno drugo finančno institucijo v Sloveniji.

"Odločitev, da smo pred borzo, je popolnoma pravilna. Problem niso ekscesi (tajkuni, op.p.), temveč sam sistem finančnega kapitalizma. Zanima nas, kako vzpostaviti razmerje sil z institucijami finančnega kapitalizma, za katere je značilna generalizirana korupcija. To so institucije, ki sistematično razlaščajo skupno bogastvo, ki hlapi oziroma pristaja v žepih peščice. Zahtevamo, da banke spremenijo svojo politiko in da prenehajo dajati prednost finančnim institucijam, špekulacijam in trgom, ki so nas pripeljali v krizo. Ključno vprašanje je, kaj počnejo centralne banke in zakaj vztrajajo pri ekonomskem modelu, ki daje vso moč glede upravljanja skupnega bogastva finančnim institucijam. Zahtevamo, da se spremeni ta model, da se del skupnega bogastva vrne k tistim, ki ga proizvajajo. Zavračamo, da se dokapitalizira finančne institucije, zahtevamo pa, da se dokapitalizira ljudi," je pred sedežem Banke Slovenije povedal dr. Kurnik.

Čeprav so za prihodnje dni napovedane še nižje temperature in tudi sneg, bodo protestniki na ploščadi pred Ljubljansko borzo vztrajali. Priprave so namreč že stekle, saj so aktivisti včeraj postavili večja šotora za kuhinjo (včeraj so delili brezplačno rižoto), tiskovni center in ozvočenje, pred dnevi pa tudi mobilne sanitarije. Medtem ko lahko podporniki akcije na okupirano ozemlje še naprej prinašajo hrano, spalne vreče in tople odeje, so protestniki včeraj zaprosili še društva za dodatne šotore. Dodajmo, da naj bi po poročanju nekaterih medijev pred dnevi med deljenjem letakov na ljubljanski filozofski fakulteti prišlo do prerivanja med protestniki in varnostniki, vendar so se razmere kmalu umirile.