"Ljubljana je ena država, ki jo imenujemo Slovenija, pri čemer zanemarjajo vse ostalo, kar v Sloveniji še obstaja", je danes povedal Kangler.

"Naj kandidira, če se je tako odločil"

Celjski župan Bojan Šrot je dejal, da nekega posebnega stališča o kandidaturi Jankovića, ki se bo sicer nocoj v Mariboru udeležil jesenskega ciklusa pogovorov Družabno družboslovje, ki ga pripravlja tamkajšnji mladinski kulturni center, nima.

"Janković naj kandidira na parlamentarnih volitvah, če se je tako že odločil. Jaz sem član SLS in bom podprl našega kandidata na volitvah. Janković je na Štajerskem prepoznaven, vendar je vprašanje, če ga bodo tukajšnji volivci volili," pravi Šrot.

Nekdanji velenjski župan iz vrst SD Srečko Meh, ki je občino vodil kar štiri mandate, zdaj je velenjski podžupan, pa meni, da je Jankovićeva kandidatura dobra poteza. Po Mehovi oceni je bilo doslej preveč politike in bipolarnosti v smislu, da so volivci "volili Janšo, da ne bi zmagal Pahor, in obratno."

"Mi potrebujemo umirjeno politiko, ki bo delala v dobrobit vseh državljanov. Janković je prepoznavna osebnost in mislim, na mojo veliko žalost, da ima veliko možnosti za izvolitev," je še dodal Meh.

Slovenci naj dvakrat premislijo, komu bodo dali glas

Sicer so se prejšnji teden po napovedi Jankovićeve kandidature v javnosti začele pojavljati informacije, da so se župani štajerskih in pomurskih občin že pričeli povezovati v zaenkrat še neformalno koalicijo za večjo avtonomijo vzhodnega dela Slovenije ter da pripravljajo protestno shod na Trojanah. Župani na Štajerskem in v Prekmurju naj bi se namreč bali, da bi Slovenija po morebitni Jankovićevi izvolitvi, ki bo kandidiral s svojo stranko, postala še bolj centralizirane država.

Kot je danes pojasnil Šrot, morajo na Štajerskem, če hočejo kar koli zgraditi, vprašati v Ljubljani. Po njegovem mnenju problem tiči v tem, da so si uradniki v Ljubljani prisvojili pravico odločanja. Priznava pa, da se s samovoljo uradnikov srečuje tudi Janković kot ljubljanski župan, vendar za razliko od drugih županov zadeve lažje rešuje, ker je pač v Ljubljani.

Glavni namen omenjene neformalne koalicije županov pa je po Kanglerjevih besedah postaviti v volilno tekmo tudi vprašanje decentralizacije in regionalizacije Slovenije. "Želimo opozoriti Slovence, da dvakrat premislijo, komu bodo dali svoj glas," je v soboto dejal Kangler.