Potem ko je Bertoncelj solidno opravil kvalifikacijski nastop (15,500 točke) in se gladko prebil v finale najboljših na svetu, mu danes sestava ni uspela po načrtih, konec pa je tudi sanj o olimpijskem nastopu v Londonu 2012. Kolajna v Tokiu je bila zaradi pravil Mednarodne gimnastične zveze (FIG), ki podpira velike ekipe in mnogobojce, namreč njegova edina priložnost v boju za olimpijski nastop.

"Ne vem, kaj naj rečem. Žal nisem naredil nič pričakovanega, nič načrtovanega. Ta napaka me je res presenetila. Mislil sem, da sem dobro začel, nato pa me je povsem presenetila napaka na enem ročaju. Res si nisem mislil, da se mi lahko kaj takega zgodi," je takoj po ponesrečenem nastopu iskreno povedal Bertoncelj, ki je sicer s sedmim mestom dosegel svoj največji uspeh na SP, a mu to v tem trenutku ne pomeni veliko, saj je bil njegov cilj kolajna.

"Enostavno sem bil prepočasen, čeprav se meni na konju ni zdelo, da sem. Mislil sem, da imam dovolj dober tempo, pa ga očitno nisem imel, nato pa se mi je pripetila ta napaka," je poklapano skušal razložiti telovadec Narodnega doma in dodal: "Nobenih težav nisem imel na začetku, tudi dobro sem se počutil, tako da ne najdem prave razlage. To je bil zame kar šok, ker me je res presenetilo vse skupaj."

Po napaki je slovenski konjenik dobro nadaljeval vajo do konca, čeprav so se z napako končale tudi njegove sanje o olimpijskih igrah. "Če se ne bi tako dobro počutil, dvomim, da bi lahko nadaljeval do konca. Težko, res težko je po takšnem razočaranju spet poprijeti za orodje," je povedal Bertoncelj, ki ni imel sreče pri žrebu, saj je moral med osmerico prvi na orodje, nato pa do konca spremljati razplet finala, ko so telovadci eden za drugim delali napake: "Bolje, da tega, kar se je potem dogajalo za menoj, sploh ne bi videl. Takšen razplet te le še dodatno dotolče. Vedno upaš, da boš med tistimi, ki ne naredijo napake, ampak danes sem žal bil. Zavedam se velike priložnosti, ki sem jo zamudil."

Bertoncelj si nima česa očitati, saj pravi, da je v pripravah za prvenstvo storil prav vse, kar je bilo v njegovi moči: "Tega nastopa nima smisla po nepotrebnem analizirati, zgodila se mi je napaka, žal ob najbolj nepravem času. Se zgodi in vsak kdaj pade. Čim prej je treba pozabiti ta nastop in iti smelo naprej, kar pa definitivno ne bo lahko."

Slabe volje tudi trener

Tudi Bertoncljev trener Sebastijan Piletič po finalu razumljivo ni bil dobre volje. "Sašo je že startal slabo, ker je bil malo prepočasen. Zmanjkalo mu je zamaha, nato pa je težko ostati v ravnotežju, če nimaš dovolj hitrosti. Res škoda, saj je bil vrhunsko pripravljen. Cel teden v Tokiu ni niti enkrat naredil takšne napake, delal je eno uspešno vajo za drugo. Danes je bil pripravljen s to vajo z izhodiščem 16,500 dobiti tudi 15,700 točke," je z Japonske sporočil Piletič in se strinjal, da je bil današnji finalni razplet le še dodatna sol na rano: "Saj to je najhuje, ko vidiš, da je bilo že skromnih 15 točk dovolj za kolajno. A na to ne moreš tako gledati. Danes so bili vsi, ki niso dobili kolajne, osmoljenci tega finala. Škoda je, ker je bila to ena in edina Saševa priložnost za nastop na olimpijskih igrah."

V finalu, polnem velikih napak, ko so konjeniki grešili eden za drugim in padali z orodja, je bilo danes za kolajno dovolj že skromnih 15,066 točke, ki jih je po napaki zbral Britanec Louis Smith na tretjem mestu. Drugi je bil Francoz Cyril Tommasone z oceno 15,266 točke. Zmago s SP v Rotterdamu 2010 je prepričljivo z velikansko prednostjo ubranil Madžar Krisztian Berki (15,833), v bistvu edini med kandidati za odličja, ki je sestavo opravil brez večjih napak. A zanimivo bo videti, kaj bodo sedaj storili pri zvezi FIG, saj Berki kljub temu, da je vrsto let najboljši na konju z ročaji, na preostalih dveh orodjih ni zbral zahtevanega povprečja za nastop na OI 2012.