Veliko vprašanje, morda celo uganka, je, koliko je menedžersko navdahnjeni Janković priljubljen preko meja ljubljanske pokrajine. Očitno vzbuja strahospoštovanje, saj že dobiva prva polena pod noge, kot je bilo razkritje finančnih transakcij in nakupov njegovega mlajšega sina Jureta. Včeraj pa se je po medijih valjala informacija, da naj bi njegov najstarejši sin Damijan utajil 50 tisoč evrov na račun davka na motorna vozila in DDV. Županova sinova sta že krepko v tridesetih letih, zato oče Zoran pač ne more biti odgovoren za njune domnevne prestopke. Toda v političnem ravsanju za razliko od šport ne velja fair play in je vsak udarec dovoljen. Če je "pod pasom", je še toliko bolj učinkovit.

Merjenje moči med Zoranom Jankovićem in glavnim naskakovalcem na vladarski položaj na bližajočih se volitvah, predsednikom SDS Janezom Janšo, bi lahko počasi že ocenili kot tradicionalno.

Geneza:

Vse skupaj se je začelo v letu 2005, v času vladanja Janeza Janše. Med njima v preteklosti vsaj navidez ni bilo prevelikih trenj. Vseeno pa je Janković sodil v krog ljudi okoli bivšega predsednika države Milana Kučana, do katerega Janša goji posebna, v bistvu skoraj neopisljivo negativna čustva. Na začetku Janševe vladavine je Janković še vedno uspešno vodil "najboljšega soseda", ob tem pa ni skrival želja, da bi ga s kolegi iz vodilnega kadra vsaj delno prevzeli v svojo last. Janševa vlada naj bi nato po dogovoru oziroma sestanku, ki ga uradno nikdar ni bilo, prodala državne deleže pivovarni Laško, ki jo vodil Boško Šrot, in Istrabenzu, ki mu je načeloval Igor Bavčar. Novi nadzorniki Mercatorja so nato novembra 2005 poskrbeli, da je Janković postal bivši direktor Mercatorja in se je nato za nekaj časa navidezno "upokojil".

Breme poraza pa je precej težka zadeva in Janković se je odločil za vrnitev kot župan najlepšega mesta v Evropi pa najbrž tudi širše, kot sam večkrat poudarja. Njegov velik triumf na lokalnih volitvah je bil vse prej kot po godu tedaj vladajoči stranki. Glavno mesto in njegove prebivalce je bilo potrebno kaznovati in z novim zakonom o financiranju občin so zagotovili, vsaj po Jankovićevih trditvah, da Ljubljana izgublja skoraj 60 milijonov letno. Antipatije med voditeljem glavnega mesta in države so naraščale. Levemu trojčku je takoj po razglasitvi zmage na volitvah 2008 prihitel čestitat Janković in jim povedal, da jih je podpiral. Denarja pa Ljubljani, vsaj ne vse vsote, ki jo izgublja na račun občinskega financiranja, vlada Boruta Pahorja ni vrnila. Kot se je izkazalo, je k Janševem porazu pripomogla tudi Ljubljana, saj se je volitev udeležilo nepričakovano veliko volivcev, ki so bili po večini nenaklonjeni SDS.

Se bo Janković spustil v predvolilni boj?

Morda je zato to kasneje prignalo najresnejšega kandidata za bodočega mandatarja, da je obrnil hrbet mestu, kjer živi in dela. Glede na zakon o financiranju občin se te financirajo iz dela dohodnine zavezancev, ki imajo stalno bivališče v tej občini. Janša je bil nekoč stalno prijavljen v Grosuplju. Kljub temu, da je nato nabavil stanovanje v Trubarjevem kvartu in nato na Mesarski, ima naslov stalnega bivališča v Bovcu, kjer ima svoje počitniško domovanje. Morda tudi zato, da se del njegove dohodnine ne pretaka v ljubljanski proračun. Sicer pa se z novo soprogo in naraščajem bojda namerava preseliti v bolj odročne kraje. Kakorkoli, morebitni dvoboj med Jankovićem in Janšo pred volitvami so nekateri že poimenovali dvoboj titanov. Ali bo res šlo za vrhunsko predstavo ali zgolj za medsebojno obtoževanje ter spotikanje na vse možne načine, pa bomo tako ali tako kmalu videli.