Komisija s sprejetim sklepom tudi ocenjuje, da gre v tem primeru za nedostojno politično manipulacijo in zavajanje javnosti.

Predsednika komisije Zvonka Černača je namreč zmotilo, da Župevčeva tudi danes ni prišla na sejo, čeprav je bila vabljena. Po prejšnji seji je Župevčeva Černaču poslala dopis, v katerem je zapisala, da se od nje pričakuje, da se brani za v javnosti nikoli izrečene besede. Černač je na današnji seji ocenil, da gre pri tem za "očitno skrito igro" med Slapnikom in Župevčevo.

Černač je opozoril še, da po pridobljenem magnetogramu z novinarske konference 19. septembra izhaja, da je Slapnik res pojasnil, kaj se je dogajalo s telefonom Župevčeve. A hkrati iz magnetograma ni razvidno, da bi Slapnik novinarjem dejal, da je Župevčeva dogajanje prijavila policiji. Po magnetogramu sodeč je poslanec SD Dejan Levanič dejal: "Če so kakšne grožnje bile, se to mora prijaviti, to je gospa Župevc že naredila, prijavila policiji."

Potrditev navedbe, da Slapnik novinarjem ni govoril o prijavi policiji, je bil tudi eden od vzrokov, da je ta poslanec Zares napovedal obstrukcijo seje. Spomnil je tudi, da sta s Kumrom predlagala, naj se na sejo vabi strokovnjake, ki bodo pojasnili, kako je možno vdirati v telefone.

Slapnik: Nadaljujejo z javnim linčem

Prav tako je Slapnik predlagateljem seje dejal, da "kako si privoščijo neutemeljeno" napadati njihove nastope v javnosti. Spomnil je, da jim je Župevčeva sporočila, da se seje ne namerava udeležiti, a da kljub temu, tako Slapnik, nadaljujejo z javnim linčem.

Černač mu je odgovoril, da si je "sam skuhal to godljo" in nadaljeval, da "gre za grobe manipulacije, ki so bile posredovane v javnost s točno določenim namenom". .

Te besede pa je Kumer ocenil kot neposredno diskreditacijo predsednice preiskovalne komisije o brezplačnikih in predlagal, naj se komisije za nadzor obveščevalnih služb ne zlorablja več za obračunavanje z Župevčevo. Menil je, da SDS tudi danes manipulira s SD, in dodal, da v stranki pričakujejo opravičilo, ker je predsednik SDS Janez Janša "v kamere" dejal, da je sum korupcije v primeru Patria prijavila SD, čeprav se je izkazalo, da ni tako. Tudi Kumer je zato dejal, da "nima tukaj kaj iskati" in je sejo zapustil.

"Naj sprejmejo še tisoč sklepov"

Današnji sklep komisije je Slapnik pozneje označil kot "grde reakcije" na dogajanje okoli brezplačnikov in dodal, da se je po magnetogramu ponovno dokazalo, da se mu pripisuje neke laži "in da oni lažejo". Poudaril je torej, da on ni lagal.

Župevčeva pa je za STA dejala, da to, kar je povedal Slapnik, ustreza dejstvom in da so dejstva "takšna, kot so", pa če Zvonko Černač in SDS "sprejmejo še tisoč sklepov". Spomnila je tudi na svoj odziv izpred nekaj dni, ko je zapisala, da je namen predlagateljev seje zgolj zlonamerna manipulacija in diskreditacija nje osebno ter dela preiskovalne komisije, ki jo vodi.

Te izjave je po Černačevem mnenju mogoče razumeti kot njeno javno priznanje sodelovanja "v tej grobi manipulaciji, ki meri na utemeljen sum zlorabe položaja v sostorilstvu s Slapnikom". To pa je že delo za druge organe, je dodal Černač, ki je prepričan, da če bi bilo poročilo o brezplačnikih na voljo javnosti, "teh manipulacij" ne bi bilo.

Župevčeva in Slapnik dogovorjena?

Černač, kot že omenjeno, ovadbe ne bo vložil. Prepričan je, da bi bilo tudi v interesu Župevčeve in Slapnika, da se opravi preiskava, ki bo povedala, za kaj je v tem primeru šlo. Černač tudi meni, da obstaja velika verjetnost, da sta bila Župevčeva in Slapnik "glede te nedostojne manipulacije" v povezavi s poročilom o brezplačnikih dogovorjena. Vendar tega komisija ni mogla potrditi ne zanikati, je dodal.

Razložil je, da so v današnjem odločanju izhajali iz Slapnikovih izjav, "za katere se je izkazalo, da so v celoti izmišljene". Poudaril je tudi, da je nadomestni član komisije o brezplačnikih Anton Urh (DeSUS) pojasnil, da on groženj ni bil deležen, prav tako o njih ni nič vedel.