Predavatelj na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani Samo Uhan ocenjuje, da je datum za razpust parlamenta in za predčasne volitve, ki ga je danes napovedal predsednik republike Danilo Türk, pričakovan. Vprašanje, ali je rok dovolj dolg za pripravo strank na volitve, pa je po njegovem mnenju irelevantno, "ker smo imeli izredne razmere v slovenski politiki že nekaj časa, najmanj eno leto" in smo imeli elemente politične kampanje že sedaj.

Tako bo po njegovem mnenju imele obstoječe politične stranke dovolj časa, da se pripravijo na volitve. Vprašanje pa je, ali bodo stranke, ki to še niso, oz. različna gibanja sposobna mobilizirati in artikulirati svoje poglede za dodatno ponudbo, je dejal.

Novonastalo gibanje po njegovih besedah vendarle potrebuje nek prostor in infrastrukturo, pri čemer se izpostavlja vprašanje časovne stiske. Vendar pa se mu zdi, da je volilno telo na to pripravljeno, in da bo s povečano pozornostjo spremljalo nastajanje te iniciative. Zato pričakuje, da bi lahko nova politična alternativa vstopila v parlament, če bo od samega začetka zelo osredotočena, prepoznavna, z jasnimi sporočili in tudi znanimi imeni.

Predsednik Danilo Türk je odločil: Predčasne volitve bodo 4. decembra.

Tudi predavatelj na Fakulteti za uporabne družbene študije Univerze v Novi Gorici Matevž Tomšič meni, da je bila Türkova odločitev pričakovana glede na zadnji razvoj dogodkov. Meni, da je ta čas za uspešno izvedbo predvolilne kampanje zadosten za uveljavljene stranke. "Resna politična stranka mora biti na volilno kampanjo ves čas pripravljena, volilna kampanja praktično ves čas poteka, ne samo v uradnem okviru kampanje, pač pa tudi sicer," je dejal.

Tomšič dopušča možnost, da se na političnem prizorišču do volitev pojavi kakšna nova politična skupina z novimi obrazi. Ob tem pa opozarja, da so novi politični obrazi ponavadi vse prej kot novi, pogosto pa so tudi njihove ideje preživele in močno prežvečene. "Seveda se kakšna politična skupina, tudi stranka še lahko pojavi, vendar pa mislim, da neke realne možnosti za uspeh na volitvah nima," je dejal.

Glede predvolilne kampanje desnice Uhan meni, da bodo ponudili že viden program, ki so ga sicer volivci tudi ocenili na prejšnjih volitvah, s tem da bodo program poskusili predstaviti kot osvežen in kot alternativo sedanji politiki. Ob tem ima desnica ima zelo disciplinirane volivce, ki so neomajni ne glede na vsebino in vprašanja, meni Uhan.

Odzivi: Za SDS odločitev edina mogoča, Jelinčič toži zaradi vremena.

Po drugi strani pa ima levica "potencial z idejami, se je pa izkazala za organizacijsko slabše pripravljeno". Tako ocenjuje, da je levo volilno telo izgubilo stranke, ne pa da je levica kot taka izginila s političnega prizorišča. Levica ima po njegovem mnenju problem neenotnosti znotraj lastnih vrst, pri čemer napoveduje, da se bo znotraj levice v prihodnjih mesecih odvil politični kanibalizem oz. spor za pozicije in volivce.

Glede že potekajoče, sicer neuradne predvolilne kampanje Tomšič pravi, da so bile določene stranke v stalni mobilizaciji bolj uspešne, druge pa manj. "Ne bi rekel, da je samo desnica ves čas izvajala kampanjo, levica pa ne, ampak vprašanje je, kako sta bili uspešni," meni.

"Dejstvo je, da je sedaj t. i. levica precej razbita, skregana med sabo. Ampak to ne pomeni, da ne vodi kampanje in da ta ni negativna," je dejal in ob tem spomnil "na vse izjave v smislu, kaj nas čaka, če zmaga Janša". Ob tem je še dejal, da levica "na karto strahu pred Janšo igra že kar nekaj časa, ne samo sedaj, ampak tudi v preteklih obdobjih". Tomšič tako meni, da je velika verjetnost, da na predčasnih volitvah pride do "spremembe na oblasti, 100-odstotno pa to ni gotovo".

Zadolženost političnih strank napoveduje skromnejšo predvolilno kampanjo.