Kot je v sporočilu za javnost zapisal podpredsednik SDS Zvonko Černač, v SDS ocenjujejo, da so v tem trenutku edina stranka v Sloveniji, ki se zaveda težkih izzivov, ki so pred Slovenijo v naslednjih letih. Ima tudi jasno vizijo ter konkreten program za naslednji mandat, vključno s kadrovskimi potenciali za njegovo uresničevanje, je še zapisal Černač.

Po Kumrovem mnenju je časa dovolj

Zdaj vemo, da predčasne volitve gotovo bodo, in v zvezi s tem se bodo stvari lahko umirile, je dejal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Kot je dejal za STA, bo do volitev dovolj časa, da se stranke volivcem predstavijo s svojimi programi.

Zadolženost političnih strank napoveduje skromnejšo predvolilno kampanjo.

"Zdaj ko vemo, kdaj bodo predčasne volitve, je konec vseh ugibanj, špekulacij in podobnih političnih nečednosti," meni Kumer. "Stranke, tudi nove stranke in gibanja, se bodo lahko pripravile na te volitve," je ocenil. "Za take stvari sicer nikoli ni dovolj časa, saj priprave na volitve potekajo dlje in ne mesec ali dva," je še dodal.

Žerjav: Razpust prvi korak k novi vladi

Predsednik SLS Radovan Žerjav bi bil, kot je dejal v izjavi za medije, bolj vesel, če predsednik republike z razpustom DZ ne bi čakal do 21. oktobra, razume pa, da je ustavo treba spoštovati. Prepričan je tudi, da je razpust parlamenta prvi korak k temu, "da pridemo do nove vlade, ki bo imela zaupanje ljudi in bo lahko sprejela ključne ukrepe."

Križanko, ki se ji reče evidentiranje kandidatov za volitve, v SLS po besedah Žerjava še sestavljajo. V 90 odstotkih je že sestavljena: "Tako smo na volitve pripravljeni. Naš program je jasen, pregleden in konkreten, predstavili pa ga bomo v prihodnjih dneh."

Na volitve nameravajo v SLS oditi sami. "Izkušnje, ki jih SLS ima s prejšnjimi volitvami ter takšnimi in drugačnimi povezovanji, pač niso dobre," je dejal Žerjav. Glede financiranja volilne kampanje pa pravi, da denarja ni v izobilju, bodo pa kampanjo z bolj nizkim proračunom vseeno izpeljali.

Golobič s programom že naslednji teden

Türk je dobro pretehtal svojo odločitev, ki je nekakšna sinteza pravnih presoj in časa, ki ga politične stranke potrebujejo za pripravo na volitve, DZ pa za izpeljavo oktobrske seje in dokončanje nekaterih postopkov, je ocenil predsednik stranke Zares Gregor Golobič. Volilni program bo Zares predstavil prihodnji teden.

Predsednik republike je z omenjeno odločitvijo po Golobičevih besedah naredil salomonsko potezo: parlament bo razpustil 30 dni po izglasovani nezaupnici, pri čemer je to napovedal že danes, istočasno pa je maksimalno skrajšal rok za volilno kampanjo. "Gre za modro in pretehtano odločitev, ki strank v ničemer ne prikrajša, v vsakem primeru pa gre za kratko obdobje, ki bo zelo intenzivno. V Zares upamo, da bodo tem času prišle na dnevni red relevantne teme o problemih, s katerimi se sooča država," je zapisal prvak Zares.

Predčasne volitve: Analitika napovedala kanibalizem in spremembe na oblasti.

V stranki se pripravljajo na volitve, že pred poletjem so razpisali evidentiranje možnih kandidatk in kandidatov, oblikujejo kandidatno listo. Po Golobičevih besedah pripravljajo tudi svoj volilni program, ki ga bodo predstavili v začetku prihodnjega tedna. 15. oktobra pa bo v Ljubljani konvencija stranke, na kateri bodo sprejemali volilni program in se odločili, katere prioritete bo stranka v prihodnje zagovarjala, je napovedal predsednik Zares.

Po besedah vodje poslanske skupine Zares Franca Jurija oblikujejo program, ki je zelo konkreten in temelji na politiki nove socialne ekonomije. Na volitve gredo "dokaj optimistično", je dodal za STA.

Odločitev o razpisu predčasnih volitev je po njegovem mnenju zelo primerna in državnemu zboru omogoča nemoteno delo vsaj do naslednje redne seje. O nadaljnjem delu so se pogovarjali tudi na neformalnem kolegiju pri predsedniku DZ. Po Jurijevih besedah so ugotovili, da do 21. oktobra DZ deluje nemoteno, nato pa se bodo v obdobju do začetka volilne kampanje poslanske skupine dogovarjale o delu.

Erjavec: Predsednik se je pravilno odločil

Türk se je pravilno odločil, je predsednikovo odločitev glede predčasnih volitev ocenil predsednik DeSUS Karl Erjavec. V stranki so že evidentirali kandidate in kandidatke za nastop na volitvah, je povedal za STA. "Že v ponedeljek, ko se je predsednik posvetoval s predstavniki večine parlamentarnih strank, je bilo čutiti, da bo hitro razpustil parlament," je ocenil Erjavec.

Za odločitve, ki jih je treba sprejemati v tem času, mora imeti po njegovem mnenju vlada namreč močnejšo podporo, kot jo je imela Pahorjeva vlada. "Reform ni mogoče izpeljati, če vlada nima visoke stopnje zaupanja," je dejal.

DeSUS se po njegovih besedah že od začetka letošnjega leta pripravlja na volitve, saj so "slutili, da bodo predčasne volitve". Program, ki ga bodo predstavili konec oktobra na programskem kongresu, pa bo prelom z dosedanjo filozofijo stranke, ki je veljala za stranko upokojencev, je še napovedal Erjavec.

Kresalova si želi operativne vlade

Odločitev Türka je bila po besedah vodje PS LDS Boruta Sajovica pričakovana, hkrati pa dovolj hitra in odločna. Kot meni predsednica LDS Katarina Kresal, datum ustreza pričakovanjem večine političnih strank in širše javnosti, hkrati pa omogoča, da DZ zaključi nekatere pomembne projekte.

Po mnenju LDS je odločitev o datumu volitev v danih okoliščinah najboljša, je sporočilo za javnost zapisala Kresalova. Stranke in liste bodo imele po njenih besedah čas za kvalitetno pripravo na kampanjo, Državna volilna komisija pa na izvedbo volilnih opravil.

"Želimo si, da bi čim prej dobili operativno vlado s polnimi pooblastili, ki se bo soočila predvsem z gospodarskimi izzivi. Datum 4. 12. omogoča, da vlado dobimo kmalu po novem letu," je prepričana Kresalova.

Sajovic pa je v izjavi za medije dejal, da v LDS priprave na volitve že tečejo - pripravljajo se programska izhodišča in evidentirajo kandidati. Kot ocenjuje, je časa do volitev relativno malo, vendar ga je enako malo za vse stranke. Določeni datum volitev po njegovem mnenju jemlje nekaj sape in manevrskega prostora novim alternativam in listam.

Na vprašanje, ali bo stranka, ki je v preteklosti že imela nekaj finančnih težav, zmogla financirati kampanjo, Sajovic odgovarja, da se s finančnimi težavami glede na obilico volitev in pogostnost referendumov srečujejo vse stranke, zato upa, da bo v tokratno kampanjo namesto denarja vloženih več dobrih programov, srca in duše.

Jelinčiča je datum nekoliko presenetil

Predsednika SNS Zmaga Jelinčiča je datum nekoliko presenetil. Kot je dejal v današnji izjavi novinarjem, bo namreč konstitutivna seja očitno ravno v obdobju božičnih in novoletnih praznikov, kar je po njegovem mnenju slabo.

Jelinčič je izpostavil, da je takšen datum nenavaden tudi zaradi vremena, ki bo v začetku decembra "verjetno zelo zoprno", kar bo vplivalo na udeležbo na volitvah. Sam je pričakoval, da bodo volitve prej, okoli 20. novembra, kar bi bilo po njegovi oceni tudi smiselno.

Na volitve so v SNS po besedah predsednika stranke pripravljeni. Izpostavil je, da nimajo finančnih težav in da so edina stranka, ki ni zadolžena. Tudi v predvolilni kampanji bodo poskušali porabiti čim manj in doseči "čim večji efekt".

Kot je še pojasnil Jelinčič, imajo kandidatne liste že pripravljene, na volitvah pa računajo na "treznost slovenskih volivcev". Jelinčič pričakuje, da bodo, da bodo državljanke in državljani razmišljali tudi o tem, "katera stranka ima konstantno linijo in ne odstopa od svojega programa od začetka mandata do danes".

Žnidaršič zadovoljen z datumom volitev

Datum predčasnih volitev je bil po besedah vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča pričakovan. Kot je dejal, je z datumom zadovoljen, tudi zato, ker bo omogočil mirno praznovanje državnega praznika.

Žnidaršič je poudaril, da je z datumom zadovoljen, saj bodo volitve na vrsti dovolj zgodaj, da bo praznovanje državnega praznika pa tudi novoletnih praznikov mirno in neobremenjeno z volitvami. "Hkrati pa vendarle dopušča še dva meseca časa za priprave na volitve, ki so predčasne in zaradi tega v skrajšanih rokih," je še dejal Žnidaršič.

Türk je odločil: Predčasne volitve bodo 4. decembra.