Poslanec Zares Tadej Slapnik je na novinarski konferenci prejšnji teden pojasnil, da ima Župevčeva, ki vodi komisijo o brezplačnikih, dva mobilna telefona, na enega od njiju pa je prejela klic s svoje druge mobilne številke. Ko je vrnila klic, naj bi se ji oglasil moški, ki pa ni želel pojasniti, kako lahko tako opravlja z njenima številkama.

Černač pa je danes na seji predstavil pojasnilo enega od mobilnih operaterjev, da znotraj njihovega omrežja tovrstne manipulacije niso možne.

Poslanec Dušan Kumer (SD) je opozoril, da pojasnilo mobilnega operaterja ni dovolj in da morajo pridobiti mnenje strokovnjakov za telekomunikacije. Predlagal je tudi strokovno mnenje glede nenavadnega dogajanja z mobilnim telefonom novinarja Dela Dejana Karbe. Karba je posege v telekomunikacijsko zasebnost omenjal v nekem intervjuju pred kratkim.

Domnevno neresnične izjave v zahtevi

Še na samem začetku seje pa se je zapletlo zaradi domnevno neresničnih izjav v zahtevi za sklic seje. Slapnik je opozoril, da on na novinarski konferenci prejšnji teden ni dejal, da je Župevčeva pritiske prijavila policiji. Župevčeva naj bi, tako Slapnik, le opravila pogovor z dvema kriminalistoma, formalne prijave pa da ni podala.

Predlagatelje seje zato zanima, ali je šlo za "neupravičen poseg v telekomunikacijsko zasebnost" ali za "nedostojno zlorabo javnosti". Kot piše v zahtevi za sklic, ki jo je na seji prebral poslanec SNS Silven Majhenič, če bi se izkazalo, da je šlo za "nedostojno manipulacijo z javnostjo", bodo poslanci predlagali, da se z ustreznimi sredstvi preseka "tovrstne manipulacije".

Kot je ob tem poudaril Černač, je zadeva, če je do vdora prišlo, velik problem, če pa je prišlo do manipulacij pri eni komisiji, "katere ost je uperjena proti eni politični stranki", je to še huje.

Njegov poslanski kolega Vinko Gorenak je dodal, da je treba "v krču boja za poslanski stolček narediti EPP" in dodal, da sta tako Župevčeva kot Slapnik "videla bele miši, pri čemer jih je Slapnik videl malo več kot Župevčeva". Nasprotno pa je Kumer menil, da je Župevčeva pri vodenju komisije o brezplačnikih očitno nekomu stopila na rep.

Policija ni prejela formalne prijave

Poslanci, ki so predlagali sejo, zato želijo, da se pojasni, ali držijo navedbe o ustrahovanju, ali se je v tem primeru podalo prijavo policiji, prav tako pa predlagajo, da komisija pridobi odgovore operaterjev telekomunikacij. Na sejo je sicer prišel pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije Marjan Fank, ki je pojasnil, da formalne prijave niso prejeli.

Razložil je, da policija ne preiskuje pritiskov, grožnje preiskuje, ko je podan formalni predlog za pregon. Fank dopušča možnost, da je poslanka v pogovoru s kriminalisti omenila pritiske, vendar po njegovih besedah v izpostavljenem primeru niso podani pogoji, da bi policija začela s preiskavo domnevnih kaznivih dejanj po uradni dolžnosti.

Po besedah Černača je zato na potezi Župevčeva. Černač je predlagal, naj pride poslanka na komisijo in dovoli, da mobilni operaterji preverijo dogajanje.

Župevčeva: Pravilna odločitev o neudeležbi

Župevčeva je po današnjem dogajanju na predsednika komisije Černača naslovila pismo, v katerem je zapisala, da je s svojim današnjim ravnanjem na seji dokazal, da je bila njena odločitev o neudeležbi seje pravilna.

"Dokazali ste, da je bil vaš namen zgolj zlonamerna manipulacija in diskreditacija mene osebno ter dela preiskovalne komisije, ki jo vodim," je zapisala.

Černaču je še sporočila, da so njegove izjave in vrednostne ocene nevredne poslanstva in nalog, ki naj bi jih komisija opravljala. "Več kot očitno je, da vas ne zanimata ne vsebina in ne dejstva, pri čemer od mene pričakujete, da se na vaši komisiji branim za v javnosti nikoli izrečene besede," je zaključila.

SD in Zares zahtevata nujno sejo

Poslanski skupini SD in Zares sta danes na Černača naslovili zahtevo za sklic nujne seje komisije, na kateri bi preiskovali sume neupravičenega prisluškovanja, zvočnega in slikovnega snemanja, kršitve nedotakljivosti stanovanja in tajnosti občil.

V enem od dveh predlaganih sklepov so predlagatelji izrazili pričakovanje, da policija kljub zastaranju nekaterih domnevnih kaznivih dejanj temeljito razišče te sume in komisiji posreduje tudi celovito poročilo o sumih nezakonitega prisluškovanja Hvalici, Peterletu, Bajuku in Drnovšku.

Kot priče med drugim predlagajo Hvalico, Peterleta in novinarja Dejana Karbo. V imenu poslanskih skupin SD in Zares bosta na seji sodelovala Kumer in Slapnik, ki sta tudi pobudnika zahteve.

Kot so zapisali v obrazložitvi, so mnogi v Sloveniji prepričani, da jim neupravičeno sledijo, jih snemajo, vdirajo v občila in prisluškujejo. Sicer je v zvezi s tem potekalo tudi nekaj policijskih preiskav, a storilci niso bili odkriti v nobeni izmed njih, policija pa ni mogla potrditi sumov oziroma preiskave niso doživele sodnega epiloga.

"Še več, notranji minister je v prejšnjem mandatu celo trdil, da nepooblaščenega prisluškovanja v Sloveniji ni," zatrjujejo poslanci.

Mobilni operaterji ne beležijo prijav

Mobilni operaterji zatrjujejo, da ne beležijo prijav morebitnih zlorab in vdorov v komunikacije uporabnikov. V Telekomu Slovenije pa pravijo, da vdor v sistem telefonskih povezav v omrežju Mobitela sploh ni mogoč.