Pahor je po pogovoru s predsednikom dejal, da so posledice padca vlade že vidne, stvari pa se bodo po njegovem le še poslabševale.

Premier v odhodu je predsednika republike seznanil, da ne namerava vložiti zahteve za ponovno glasovanje o zaupnici. O tem je Pahor včeraj pisno obvestil tudi predsednika državnega zbora Ljuba Germiča. "Zaradi dejstva, da je s padcem vlade prišlo do paralize delovanja izvršilne oblasti, je nujno čim prej pristopiti k razpisu volitev in s tem omogočiti tudi vzpostavitev nove vlade s polnimi pooblastili," je v pismu Germiču zapisal Pahor. Opozoril je še, da so mednarodni finančni trgi zelo nepredvidljivi in občutljivi, zavrnitev pokojninske reforme in nekaterih drugih ukrepov ter padec vlade, ki po njegovem poglablja politično krizo, pa bodo zelo slabo učinkovali na slovenski položaj na mednarodnem finančnem trgu.

Pahor je Türku v pogovoru med drugim predstavil načrte za delo vlade v prehodnem obdobju, ko ministri opravljajo le tekoče posle, in ga seznanil tudi z vsebino svojih posvetovanj v državnem zboru in o razmišljanjih v zvezi z razpisom predčasnih volitev, ki jim je naklonjen. Türk je ob tem ponovil svoje že večkrat javno izraženo stališče, da so predčasne volitve legitimna možnost.

Predsednik republike se bo pred sprejemom dokončne odločitve glede rešitve nastale situacije v ponedeljek sestal še z vodji poslanskih skupin in predstavniki parlamentarnih strank.