Kandidat za arbitra naj bi bil znan že tri mesece pred razpisom – zato naj ne bi bilo drugih kandidatov, ker so bili seznanjeni, da je odločitev že znana, je za MMC dejal Jože Tanko. Generalni sekretar v uradu predsednika republike Uroš Krek je uvodoma povedal, da ima Sekolec podporo pravne stroke, njegove izkušnje in osebne kvalitete pa da predstavljajo dobro izhodišče za nalogo, ki jo bo prevzel. V uradu predsednika republike so zato prepričani, da bo Sekolec svojo vlogo opravljal odgovorno in kompetentno, pri tem pa se jim zdi pomembno, da Sekolec v DZ dobi čim višjo podporo.

V razpravi se je prvi oglasil vodja največje opozicijske stranke SDS, Jože Tanko, ki je poudaril, da je bil kandidat že vnaprej dogovorjen, kar naj bi potrdil tudi predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Zato naj se ostali kandidati, ki so izpolnjevali pogoje, ne bi prijavljali.

Tanko je ob tem še izpostavil izjavo ministra Aleša Zalarja, "ki je dejal, da je pri izbiri arbitra zelo pomemben miselni okviru kandidata", kar v SDS razumejo, da niti ni bilo mogoče, da bi bil izbran kdo, ki je razmišljal drugače, kot tisti, ki so kandidati pripeljali skozi postopke. Tanko je dodal, da pri izbiri kandidata ni bilo iskanja nacionalnega soglasja. Stranka SDS Sekolca ne bo podprla.

Kritično je nasprotovanje kandidatu ocenil Franco Juri iz Zares, saj po njegovem SDS "ne ustreza noben kandidat, če ne prihaja iz ožjega ali širšega kroga, kjer ima SDS vpliv." Juri je sicer prepričan, da je v igri kandidat, ki ne pripada nobeni politični opciji in ima močne kvalifikacije. "Arbiter ni odvetnik ene ali druge države, ampak strokovnjak, ki so v interesu države in ne gre za navijaško delo," je dodal.

Da je bil postopek izbire dovolj jasen in pregleden, je ocenil tudi Borut Sajovic (LDS) in napovedal, da bodo kandidata podprli. Enako je v imenu SNS napovedal Silven Majhenič.

Za Jakoba Presečnika (SLS) član arbitražnega sodišča ni najbolj pomemben, bolj pomembna se mu zdijo izhodišča, na podlagi katerih bo odločalo sodišče. Povedal je, da so zato v stranki predsednika vlade že drugič pozvali, naj skliče vse parlamentarne stranke, da pregledajo pripravo predloga za arbitražo, vendar odziva za zdaj ni. Zato se bodo o kandidatu, na katerega sicer nimajo pripomb, odločali šele tik pred glasovanjem na plenarni seji DZ, je dejal.

Andreja Vizjaka (SDS) je zanimalo, zakaj je Slovenija že začela z izbiro arbitra in zakaj je tako hitro razkrila svoje karte. Krek mu je odgovoril, da je predsednik republike zgolj spoštoval roke, ki jih določa zakon, razpis za arbitra pa da je objavilo pravosodno ministrstvo.

Predlog za potrditev Sekolca je v DZ poslal predsednik republike Danilo Türk po predhodnem posvetu z vodji poslanskih skupin. Sekolec ima podporo sodnega sveta, prejšnji teden pa je pozitivno mnenje o njem sprejela tudi vlada. O Sekolcu mora zdaj odločati še državni zbor, kjer za izvolitev potrebna večina vseh poslancev, torej najmanj 46.

Mandatno-volilna komisija je današnjo sejo, na kateri bi morala med drugim obravnavati tudi poročilo o delu državnega tožilstva v letu 2010, prekinila in jo bo nadaljevala v torek.