"Zavedamo se, da je varovanje vodnih virov ključnega pomena, poskrbeti moramo za čisto okolje, da bodo naši zanamci živeli v normalnih razmerah," je poudarila Čemas-Stjepanovićeva. V okviru regionalnega projekta so predvideni izgradnja 62 kilometrov vodovodov, trije novi vodohrani in prav toliko razširitev vodohranov z vsemi vzporednimi napravami. Skupna vrednost del, ki naj bi bila končana leta 2013, znaša dobrih sedem milijonov evrov. Od tega bodo 66 odstotkov pridobili iz kohezijskega sklada EU, 24 odstotkov iz državnega proračuna, preostalih deset odstotkov pa bo prispevala občina.

Županja in predsednik uprave novomeškega CGP Marjan Pezdirc sta včeraj že podpisala pogodbo za izgradnjo kanalizacije Podklanec in čistilne naprave Vinica.

Pri Sečjem selu se odplake še stekajo v Kolpo

"Gre za prvi del izredno pomembnega projekta kanalizacijskega sistema za območje vse Vinice, trenutno čakamo poročilo arheoloških raziskav, predvidoma prihodnji teden pa se bodo začela dela, ki naj bi bila končana do avgusta prihodnje leto," je povedala županja. 850.000 evrov od 1,1 milijona, kolikor je vreden projekt, bo evropskega denarja, namenjenega razvoju obmejnih občin s Hrvaško, 150.000 državnega, preostalih 350.000 evrov pa bo prispeval občinski proračun.

Letos se nameravajo prijavili še na razpis za nadaljevanje druge etape , kjer bo zajeto reševanje kanalizacijskega sistema za kamp do Sečjega sela, kar je izrednega pomena, saj se trenutno na tem delu odplake iz kanalizacijskega sistema še stekajo naravnost v reko Kolpo, nedaleč stran pa je zajetje vodovoda. Z izgradnjo vodohrana Bojanci in priklopom na vodni vir iz Doblič bo tako oskrba s čisto pitno vodo na Vinici končana.

V upravni spor zaradi deponije na Vranovičih

Že nekaj časa pa se na občini ubadajo tudi s problemom deponije inertnih odpadkov na Vranovičih. Črnomaljski Livar na deponiji odlaga livarski pesek, kar naj bi bilo po odredbi republiške agencije za okolje sporno. Slednja je Komunali Črnomelj zavrnila soglasje za deponijo, na kar se je občina pritožila na ministrstvo za okolje, vendar so tam pritožbo zavrnili kot neutemeljeno. Ker se na občini bojijo, da bi z zaprtjem deponije prišlo do zmanjšanja konkurenčnosti črnomaljskega podjetja na tujem trgu, posledično pa do odpuščanj, bodo sprožili upravni spor.