Ribiči so iz močno onesnažene reke doslej pobrali in higienski službi predali že okoli 150 kilogramov v sredo poginulih rib, ki jih je ustavil jez na Nanoščici, ocenjujejo pa, da se jih bo z dna reke dvignilo še najmanj 200 kilogramov, klenov, podusti, postrvi, ščuk. "Odpravljanje posledic bo dolgotrajno, saj v takih primerih poginejo cele generacije avtohtonih rib," pravi Martin Miklavec, predsednik postojnske ribiške družine.

"Za obnovo bomo potrebovali najmanj pet let. In kdo bo plačal? Mi ribiči sami, saj za povzročitev poginov po navadi nihče ne odgovarja. V naši državi še nobena ribiška družina na sodišču ni dobila tožbe zaradi pogina rib," dodaja Branko Žiher, vodja čuvajske službe pri ribiški družini. Postojnski župan Jernej Verbič je včeraj sicer obljubil, da bo občina ribičem finančno pomagala.

Gnojevka v kanalizacijski jašek?

David Penko, vodja čistilnih naprav v podjetju Kovod Postojna, sumi, da je bil vzrok onesnaženja preobremenitev čistilne naprave, ki so jo sicer nazadnje pregledali v torek, dan pred nesrečo. "Kaj je razlog preobremenitve, ne moremo z gotovostjo trditi, mogoče pa je, da je nekdo v jašek na kanalizacijskem sistemu zlil gnojevko. To se je že večkrat zgodilo," pojasnjuje. Hkrati zagotavlja, da je zmogljivost čistilne naprave, ki deluje od leta 2009, glede na število stanovanjskih enot v vasi ustrezna. Preiskavo dogodka je že v sredo prevzela policija. "Kriminalisti so opravili ogled kraja, obveščen je bil preiskovalni sodnik, regijski center je obvestil tudi okoljsko inšpekcijo. Odvzeti in zavarovani so bili vzorci vode, kriminalisti nadaljujejo preiskavo," so včeraj pojasnili na Policijski upravi Koper.

Izginili tudi raki

To je bil že tretji pogin rib v Nanoščici v zadnjih desetih letih. Za ribiče je bilo le vprašanje časa, kdaj se bo to zgodilo, saj tako kot domačini in okoljevarstveniki že dalj časa neuspešno opozarjajo na sporno ravnanje velikih okoliških kmetov z gnojevko, ki jim inšpekcija še ni stopila na prste. Po besedah Miklavca je v zadnjih letih zaradi onesnaženosti z gnojevko iz Nanoščice izginila tudi celotna populacija raka jelševca.