Pahor je listo kandidatov v presojo državnemu zboru poslal že danes in predsednika DZ tudi obvestil, da na sprejem liste veže zaupnico vladi. Ob tem predlaga, naj DZ izglasuje predlagano listo, s čimer bi se štelo, da je bila vladi izglasovana zaupnica.

Na očitke nekaterih članov stranke SD, ki jo vodi, da lista kandidatov ni najboljša, je Pahor dejal, da so kandidati "borci", kot je on. Kot je dejal, se za razliko od večine tistih, s katerimi se je pogovarjal o ministrskih mestih leta 2008, zavedajo, da jih čaka neskončno težko delo, ki je še toliko težje zaradi zavedanja kriznih razmer.

Kandidati so po Pahorjevih besedah pogumni ljudje, ki imajo vizijo. Ne vztrajajo pri tem, da imajo vedno prav, "vendar so pripravljeni zastaviti svoje ime in ugled za hud spopad za neke cilje in vrednote, v katere verjamejo".

"S to listo, če bo izvoljena, sem pripravljen garati naprej. Cenim njihovo pripravljenost, da so v teh težkih časih pripravljeni ponuditi svoje znanje in sposobnosti, vedoč da na koncu koncev DZ ne bo toliko odločal o njih, kot o meni. Jaz se tega zavedam in sprejemam to nase," je med drugim dejal premier. Tudi zato, ker so to vzeli v zakup, pa si zaslužijo njegovo spoštovanje.

Po sestankih z SD Pahor meni, da lahko računa na podporo vseh poslancev svoje stranke. Pahorjevim predlogom za ministrske kandidate, ki jih je dalj časa usklajeval s predsednico LDS Katarino Kresal, je sicer v sredo zeleno luč dalo tako predsedstvo največje koalicijske stranke SD kot tudi izvršni odbor koalicijske partnerice LDS.

Pahor: Ne borim se za oblast, borim se za reforme

Na pogovor pa je Pahorja od opozicijskih poslanskih skupin povabila skupina nepovezanih poslancev, s katero se bo srečal predvidoma še pred zaslišanji kandidatov za ministre na odborih DZ. Drugim poslanskim skupinam se ne bo sam ponudil, če ga ne bodo povabili. "Ne borim se za oblast, borim se za reforme," je ob tem dejal Pahor.

"Pred razpravo in glasovanjem o zaupnici kandidatom za ministre, bom državnemu zboru povedal, kaj bodo prioritete moje vlade do izteka mandata. To so ukrepi, s katerimi želi vlada zadržati in dolgoročno okrepiti naš položaj znotraj zdravega jedra evroskupine," je še dejal premier.

Če bomo to želeli, bomo po Pahorjevih besedah morali izpolniti nekaj pogojev. To pomeni železno finančno disciplino ter pogajanja s socialnimi partnerji, pa tudi njihovo soglasje za nadaljevanje nekaterih reform in sprememb na trgu dela, je dejal Pahor. Dodal je, da je odločen, da naprej "mirno, preudarno, a zelo odločno bije bitko za te reforme; prepričan, da ni druge poti, da se Slovenija izvije iz obroča te krize kot zmagovalka, to pomeni, da zadržimo precej visoko stopnjo socialne povezanosti, vendar jo dolgoročno zavarujemo s povečanjem konkurenčnosti".

Opozoril je tudi, da vodi manjšinsko vlado, kar samo po sebi pomeni, da nima vnaprej zagotovljene politične večine v DZ za ukrepe, ki jih bo predlagala vlada. Zato je ponovil prošnjo, naj poslanci glasujejo za zaupnico vladi le, če so pripravljeni sprejeti tudi reforme vlade, saj bi bil zanj in za vlado "mučen položaj, če bi zaupnico prejeli, kasneje pa ne bi dobili vsaj temeljne podpore za politiko, ki jo nameravamo izvajati".

Ob tem je pojasnil, da je njegovo delo tudi zaradi manjšinske vlade zdaj težje in dodal: "Težka borba za nekaj, v kar verjameš, je borba, ki ima svoj smisel in zato opravičuje vse napore. Zato se bomo borili, za nekaj, v kar verjamemo. Če se bo večina v DZ borila z nami, bomo tudi uspeli."

"Slovenija potrebuje vlado, ki bo delala s polnimi pooblastili do volitev. Zato sem se odločil, da vložim listo kandidatov in nanjo vežem zaupnico," je svojo današnjo odločitev še argumentiral Pahor.

Samo Bevk kljub vsem težavam ostaja "zmeren optimist"

Kandidat za ministra za kulturo Samo Bevk se je za kandidaturo odločil zato, da bi nekaj dobrega naredil za slovensko kulturo, kljub vsem težavam pa ostaja zmeren optimist, je dejal za STA. Z realnim optimizmom v kandidaturo stopa tudi kandidat za notranjega ministra Branko Janc.

Današnji čas seveda ni najbolj ugoden, saj smo v krizi, kot je ne pomnimo že od konca druge svetovne vojne, je dejal Bevk in dodal, da kljub temu meni, da se da s sredstvi, ki ostajajo z rebalansom za leto 2011, teh pa je skoraj 200 milijonov evrov, marsikaj narediti.

Večji del tega proračuna je bil seveda letos že realiziran, je pa treba povedati, da so ta sredstva kar za 20 milijonov višja, kot so bila v proračunu za leto 2008, ko v naši državi sploh nismo govorili o krizi, ampak o obdobju debelih krav, je poudaril Bevk. Opozoril je, da poleg državnega proračuna za slovensko kulturo veliko dajejo tudi lokalne skupnosti in občine, in sicer je na nivoju lokalnih skupnosti za delovanje kulture razdeljenih okrog 150 milijonov evrov, poleg tega pa za kulturo prispevajo tudi nekateri drugi resorji.

Bevk meni, da bo seveda težko, a ne nemogoče. "Trudili se bomo čim bolj učinkovito uporabljati sredstva, ki so na razpolago," je dejal in izpostavil čimprejšnje dokončanje obnove ljubljanske Opere in izpeljavo projekta Evropska prestolnica kulture 2012 v Mariboru in partnerskih mestih.

Poudaril je tudi, da želi, da bi nadaljevali z zakonom o kulturnem tolarju oziroma evru, saj je bilo od leta 1999, ko je bil ta zakon sprejet, veliko storjenega na področju obnove kulturne dediščine, investicij v javne zavode, ljubiteljsko dejavnost, knjižničarstvo in kulturniške mreže.

Kot kandidat za ministra pa Bevk, kot je poudaril, nasprotuje znižanju plač javnim uslužbencem, še posebej v kulturi, kjer so že pred tem zaostajali za zaposlenimi v šolstvu in zdravstvu.

Kandidat za ministra za notranje zadeve Branko Janc je za STA pojasnil, da bo izjave dajal šele prihodnji teden, ko se bo predstavil parlamentarnemu odboru.

Povedal pa je, da se za kandidaturo ne bi odločil, če ne bi bil "vsaj zmerni optimist". "Realni optimizem je treba gojiti in s takim optimizmom tudi stopam v to funkcijo. Če bomo kandidati seveda potrjeni v DZ," pravi Janc.

Na vprašanje, ali je optimističen tudi glede glasovanja poslancev za novo ministrsko ekipo, pa odgovarja, da tega, kako se bo "to izšlo", nihče ne ve. Rezultat je po njegovih besedah nehvaležno napovedovati, meni pa, da bo izid tesen oziroma da kaže na izenačenje.

Kandidat za ministra za gospodarstvo Tomaž Orešič je za STA povedal, da se bo v teh dneh posvetil pripravam na zaslišanje v DZ in oblikovanju prioritet svojega dela, če bo izvoljen. Do zaslišanja pred odborom DZ za gospodarstvo tako ne bo dajal izjav.

Izjav kandidatk za ministrici za visoko šolstvo ter javno upravo Tamare Lah Turnšek in Zdenke Vidovič STA ni uspela dobiti.