Kot piše ameriška tiskovna agencija AP, britanski zakon o splavu ni bil spremenjen že 20 let, sedaj pa sta konservativna poslanka Nadine Dorries in laburistični poslanec Frank Field skupaj predlagala nekaj novosti. Te naj bi bile vključene v širšo zdravstveno reformo, ki jo načrtuje britanska vlada, a so jih člani spodnjega doma parlamenta danes že zavrnili, in sicer s 368 glasovi proti in 118 za.

Omenjena poslanca sicer menita, da bi morale imeti nosečnice dostop do neodvisnih svetovalcev in da klinike, ki opravljajo splave, ne bi smele biti več edina možnost za tiste, ki si pred splavom želijo strokovnih nasvetov. "Nobeni organizaciji, ki je plačana za izvajanje splavov, in tudi nobeni organizaciji, ki meni, da je primerno v svetovanja ranljivim ženskam vpletati Boga, ne bi smeli dovoliti niti blizu svetovalnice," je svoje predloge utemeljila Dorriesova.

Na Otoku kar polovico od približno 200.000 splavov na leto izvedeta Britanska služba za načrtovanje družine in dobrodelna ustanova Marie Stopes, stroški zanje pa se krijejo iz državne zdravstvene blagajne. Obe ustanovi sta obenem glavni ponudnici svetovanja za ženske, ki se odločajo za splav, to pa je po prepričanju Dorriesove očiten konflikt interesov.

Splav v Veliki Britaniji je od leta 1990 dovoljen do 24. tedna nosečnosti, kasneje pa le, če zdravniki ocenijo, da bi nadaljevanje nosečnosti ogrozilo življenje matere ali da bi se otrok rodil huje prizadet, piše AP.

Sicer pa kritiki zdravstvene reforme, ki jo načrtuje vlada, opozarjajo predvsem na nevarnost postopne privatizacije nacionalnega zdravstvenega sistema, medtem ko njeni zagovorniki zagotavljajo, da bodo spremembe bolje zaščitile bolnike, povečale njihove možnosti in izbiro ter zvišale standarde zdravljenja, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Med glavnimi jabolki spora je predlog, da se pristojnost za dodeljevanje koncesij za opravljanje zdravstvenih storitev prenese z lokalnih odborov na zdravstvene strokovnjake. Po mnenju nekaterih bi to povečalo vlogo zasebnikov, po mnenju drugih pa bi to nasprotno zamejilo privatizacijo zdravstva, saj bi izboljšalo in okrepilo nacionalni zdravstveni sistem.

Reformi nasprotuje velik del koalicijskih liberalnih demokratov in številni strokovnjaki državne zdravstvene službe. Konservativni premier David Cameron je prvo različico reforme predstavil že aprila letos, a jo je moral zaradi ostrih kritik umakniti iz parlamentarne procedure, zdaj pa jo v malo spremenjeni obliki znova vrača v razpravo.