Ta so načeloma pristojna za obravnavanje kaznivih dejanj, za katera najvišja zagrožena kazen ne presega treh let zapora. Poleg nekdanjega funkcionarja SDS Jožeta Zagožna, avstrijsko kanadskega poslovneža slovenskega rodu Walterja Wolfa, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in nekdanjega glavnega tajnika SDS Antona Krkoviča bo pred sodnico Barbaro Klajnšek stopil tudi predsednik SDS Janez Janša. Tokrat v vlogi obdolženca in ne tožnika, kot ga je slovenska javnost vajena v zadnjih časih.

Večina obtoženih zavrača očitke

Sojenje peterici, ki naj bi se okoristila s podkupninami oziroma "provizijami" pri nabavi slovenskih oklepnikov 8x8 patria, je že več kot leto dni predmet velikih polemik, saj se je že lani v javnosti pojavil obtožni predlog, ki ga je spisala tožilka Branka Zobec Hrastar. Večina obtoženih je seveda zavračala tožilkine očitke. Janša je denimo obtožni predlog, ko se je pojavil v nekaterih medijih, označil za tekst, ki ni vreden papirja, na katerem je napisan, in da gre za nekaj, kar je slabše od političnega konstrukta in v sramoto slovenskemu pravosodju. Kasneje je proti tožilki skušal sprožiti tudi sodni pregon, saj je julija skupaj z odvetnikom Francijem Matozom vložil kazensko ovadbo, v kateri sta ji očitala zlorabo položaja in ponarejanje listin v primeru Patria.

Kazenska ovadba, ki jo je tožilstvo zavrglo, je najbrž tudi eden od vzrokov, da je tožilka Zobec-Hrastarjeva odstopila od zadeve Patria, še preden se je začelo sojenje, in najavila prestop iz tožilskih v odvetniške vrste. Primer Patria je prepustila Andreju Ferlincu, sicer vodji zunanjega oddelka vrhovnega državnega tožilstva v Mariboru.

Preizkušnja za tožilstvo

Sojenje peterici, obtoženih v aferi Patria, bo velika preizkušnja za slovensko tožilstvo, še posebno zato, ker bo šlo tudi za ugled tožilstva v javnosti. Če tožilcem ne bo uspelo dokazati očitanih kaznivih dejanj oziroma da je šlo pri poslu s Patrio za korupcijo, bodo zmago slavili tisti, ki se neprestano trudijo dokazati, da afera Patria ni nič drugega kot zarota njihovih političnih nasprotnikov, ki so jo sprožili s tako imenovanim Velikim pokom na Finskem.

Toda na drugi strani je postalo jasno, da se je pri poslu s Patrio zgodilo precej nenavadnih dogodkov in da so bile vanj vpletene osebe, ki se pri transparentnem mednarodnem javnem razpisu, kar naj bi bil posel s Patrio, ne bi smele niti pojaviti, kaj šele, da so za svoje "svetovanje" prejele neverjetno visoke provizije. Te naj bi bile kasneje razdeljene kot nagrade najbolj zaslužnim po opravljenem poslu.

Začelo se je v Avstriji

Afera Patria se ni začela niti na Finskem niti v Sloveniji, ki sta bili vpleteni v posel, temveč v sosednji Avstriji. Nekaj mesecev po podpisu pogodbe o nabavi oklepnikov patria sta Walter Wolf in nekdanji avstrijski predstavnik Patrie Hans Wolfgang Riedl skušala z Wolfovega računa dvigniti nekaj več kot 2,3 milijona evrov, ki mu jih je za svetovalne storitve pri poslu s Patrio nakazal Riedl. Ta znesek je Riedlu kot provizijo pri poslu izplačala Patria. Avstrijski bančni uslužbenci so zavrnili izplačilo, ki je bilo nato nakazano nazaj na Riedlov račun. O sumu pranja denarja pa so bili obveščeni avstrijski organi pregona, ki so prek Interpola obvestili vse države, v katerih sta delovala Wolf in Riedl.

Na Finskem je bila hitro sprožena preiskava o morebitnih nepravilnosti Patriinega posla s Slovenijo. Ne nazadnje najbrž tudi zato, ker so se na Finskem že ukvarjali z domnevno korupcijo pri Patriinem poslu z Egiptom, kjer naj bi prav tako na račun visokih provizij podkupili tamkajšnje državne uradnike. Koncern Patria je bil na prvostopenjskem sodišču oproščen obtožb podkupovanja, štirje uslužbenci Patrie pa so bili obsojeni na pogojne kazni. Tožilstvo se je kasneje pritožilo na izrečene kazni, tako da naj bi o njih odločalo drugostopenjsko sodišče.

Finski preiskovalci še vedno niso končali preiskave oziroma podali obtožnice proti morebitnim vpletenim v korupcijo pri poslu s Slovenijo, čeprav so to večkrat najavljali. Zato bo precej več slovenske pozornosti uprte v sodni proces, povezan z afero Patria na deželnem sodišču na Dunaju, ki naj bi se začel predvidoma prihodnji mesec. Avstrijsko tožilstvo Walterju Wolfu očita sodelovanje pri ustanavljanju kriminalne združbe, Hansu Riedlu med drugim tudi podkupovanje, utajo davkov, poskus prevare ter izdajo poslovnih skrivnosti v korist tujine, česar je poleg Riedla obtožena še trojica avstrijskih državljanov.

Več sodnih procesov

Sojenje peterici na ljubljanskem okrajnem sodišču bo sicer le osrednji del sodnih procesov v slovenskem delu afere Patria. Pričakovati gre tudi sojenje slikarju Juretu Cekuti, ki naj bi deloval kot lobist pri poslu s Patrio, in nekdanjemu šefu za logistiko na obrambnem ministrstvu Petru Zupanu, proti katerima je bila tudi že vložena kazenska ovadba. Na prvostopenjskem sodišču pa se je z oprostitvijo končalo sojenje nekdanjemu obrambnemu ministru Karlu Erjavcu in nekdanjemu načelniku generalštaba Slovenske vojske Albinu Gutmanu, ki sta bila obtožena nevestnega dela v službi pri nabavi oklepnikov patria. Nič manj pa ne bo zanimivo nadaljevanje sojenja proti finski televiziji YLE in njenemu novinarju Magnusu Berglundu, direktorju Sistemske tehnike Milanu Švajgerju in nekdanjemu vršilcu dolžnosti generalnega direktorja policije Bojanu Potočniku, ki jih Janez Janša toži zaradi očitkov, izrečenih v finski oddaji Resnica o Patrii, da naj bi pri poslu s patrijami prejel podkupnino.