O izsiljevanju oz. grožnjah slovenski politični eliti po poročanju Mladine priča zapis sestanka, depeša, ki jo je tedanji slovenski veleposlanik v Zagrebu Milan Orožen Adamič poslal v Ljubljano. Prav tako naj bi o tem pričal podatek, da je tedanje zunanje ministrstvo poročilo o sestanku poslalo v kabinet tedanjega predsednika vlade Janeza Janše.

Po poročanju Mladine gre za zapisnik sestanka Orožen Adamiča z Nevenom Pelicarićem, pomočnikom hrvaške zunanje ministrice, z datumom 18. junij 2007. Na njem je Pelicarić slovenskemu veleposlaniku med drugim izročil noto v zvezi z informacijami v nekaterih medijih, da naj bi Sova prisluškovala hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju.

V pogovoru pa je Pelicarić po poročanju veleposlanika tudi izrazil bojazen, da se "lahko zgodi marsikaj, še posebej, če bodo v javnost prišle zadeve, ki so se dogajale v letih 1990, 1991 in 1992. Slednje bi bilo zelo neugodno za slovensko politiko." V depeši sicer ni izrecno navedeno, da se pisanje nanaša na nezakonito trgovino z orožjem, tudi Orožen Adamič je v pogovoru za Mladino poudaril, da sam ne verjame, da bi lahko šlo pri dokumentih iz let 1990 - 1992 za dokumente o trgovini z orožjem.

Kot poroča tednik, pa o pomembnosti depeše priča dolg seznam naslovnikov, med katerimi je bila tudi projektna skupina slovenskega zunanjega ministrstva za mejo s Hrvaško.

Slovenija je sicer po pisanju tednika v tem času vztrajala pri meji, ki je bila določena s sporazumom Drnovšek-Račan, Hrvaška pa je zahtevala, da o konfliktu presoja nekdo tretji, recimo pomorsko sodišče v Hamburgu ali mednarodno sodišče v Haagu. Dva meseca po omenjeni grožnji pa je Janša privolil v načelni sporazum o tem, da se vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši pred mednarodnim sodiščem v Haagu, je še poročala Mladina.

Janša ni bil tarča izsiljevanj

"Vlada Janeza Janše ni bila nikoli tarča nobenih izsiljevanj s hrvaške strani, prav tako se tedanja predsednika slovenske in hrvaške vlade leta 2007 na Bledu nista dogovorila za reševanje obmejnega spora na Meddržavnem sodišču v Haagu, temveč le za ustanovitev komisije, ki bi proučila tudi to možnost," se je na poročanje Mladine na svoji spletni strani odzvala stranka SDS.

"Tedanji premier Janša bi, v skladu z dogovorom med vsemi slovenskimi parlamentarnimi strankami, na dogovor s Hrvaško pristal le v primeru, če bi bili izpolnjeni trije ključni pogoji, glede katerih se je strinjala vsa takratna slovenska politika: 1. da se za izhodišče vzame stanje na meji na dan osamosvojitve, 2. da se pri presoji upošteva načelo zunanje pravičnosti (ex aequo et bono) in 3. da mora biti presoja ali arbitraža opravljena o vseh spornih točkah na meji in ne samo o meji na morju. Ker hrvaška vlada na pogoje ni pristala, konkretnega dogovora tudi mešana meddržavna komisija, ki je bila ustanovljena po sestanku na Bledu, ni prinesla," so še pojasnili.

Navedki iz depeše se lahko nanašajo na karkoli v zvezi z dogajanji med Slovenijo in Hrvaško v času osamosvajanja, so pojasnili še na SDS. Janez Janša naj takšnega dokumenta, ki ga je objavila Mladina, ne bi nikoli prejel. "Že površen pogled nanj pokaže veliko podobnost s ponaredki, ki so v času afere Depala vas v režiji Petra Šerka (pod tem imenom se je takrat pojavljal Drago Kos) krožili po slovenskih medijih oziroma predvsem po Mladin," so še dodali.