V Guardianu so že zavrnili vse obtožbe. "Guardianova novinarja sta – v poprej neopaženem dejanju velike malomarnosti – razkril strogo zaupna gesla do celotne, necenzuriranega arhiva. Govorili smo s predstavniki ameriškega zunanjega ministrstva in sprožili predkazenski postopek,“ so zapisali na Twitter računu WikiLeaksa.

Zgodbe, ki so nastale na podlagi objavljenih diplomatskih depeš – objavil naj bi jih ameriški vojak Bradley Manning – so zapolnjevala medijski prostor od decembra 2010, ko je WikiLeaks sklenil partnerstvo z več časniki, vključno z britanskim Guardianom in New York Timesom.

Po spletu sedaj kroži necenzurirana različica depeš, v WikiLeaksu Juliana Assangea pa pojasnjujejo, da po krivdi dveh Guardianovih novinarjev, ki sta februarja izdala knjigo, v kateri sta razkrila skrivno geslo.

Pri Guardianu so priznali, da je v knjigi geslo res zapisano, ampak nihče ne ve, kje se dokumenti nahajajo, zato je samo po sebi neuporabno. Pojasnjujejo, da jim je Assange zatrdil, da je to geslo zgolj začasno in bo izbrisano v roku nekaj ur.

Preberite še: Pozabili na cenzuro ali neodgovornost medija? WikiLeaks objavil imena in priimke virov.

"Ko je knjiga prišla na police, ni bilo nobenih težav. In če bi kdo pri WikiLeaksu menil, da bi objava lahko škodovala varnosti, so imeli za odstranitev depeš na voljo sedem mesecev. Ker pa tega niso storili, jasno kaže, da za težave ni odgovorna knjiga,“ so sporočili z Guardiana.

Pri WikiLeaksu zatrjujejo, da lahko ima objava gesla resne posledice, poleg tega so pod vprašanjem številne revolucije in reforme, ki bi se zgodile, če gesla ne bi objavili.

Tiskovni predstavnik ameriškega ministrstva za obrambo David Lapan je včeraj posvaril pred posledicami, ki bi jih lahko necenzurirane depeše povzročile številnim virom, aktivistom za človekove pravice in ostalih oseb, katerih imena in priimki se tam pojavljajo. "Ko ima WikiLeaks v posesti te dokumente, se izgubi nadzor in informacije hote ali nehote pridejo na dan.“

Datoteke so Guardianu preko zaščitenega strežnika poslali julija 2010, kasneje pa so se pojavile celo na BitTorrentu.