Kako potekajo prvi dnevi v vrtcu in s tem uvajanje otroka, pa določi vsak vrtec posebej, enotnih pravil ali praks ni. Je pa dobro, da so starši na ta dogodek pripravljeni, torej da imajo o vrtcu in življenju v njem čim več informacij. Zato so v Skupnosti vrtcev izdelali posebno brošuro o uvajanju otroka v vrtec, ki je dostopna v mnogih vrtcih po Sloveniji, pravi predsednica skupnosti Božena Bratuž. Starši morajo po njenih besedah otroku zaupati in v resnici, ne le navidezno premagati svoje strahove, saj le-te otroci čutijo. Ker najbolje poznajo svojega otroka, morajo upoštevati tudi njegove posebnosti in potrebe. A po njenem se pogosto zgodi, da starši bolj sledijo svojim strahovom in ne toliko otrokovim občutkom. Zaupati morajo tudi osebju v vrtcu, ki je tam zato, da se otroci dobro počutijo.

"Vključitev v vrtec je za vsakega otroka velik dogodek. Pogosto kakšnemu staršu rečem, pomislite samo nase, ko greste prvič v službo po dopustu, kako se počutite, kakšno stisko doživljate," pravi Bratuževa. Otroku je treba pustiti, da premaga to stisko in mu na tej poti pomagati. "Nič ni hudega, če zajoka, stisk ne sme zapirati vase. Menja okolje, menja ljudi, živi v drugačnem ritmu. Navsezadnje čaka svoje starše. Če je žalosten in to pokaže, je to normalna reakcija in jo je treba razumeti." Gre za proces vzajemnega zaupanja, dodaja: "Zjutraj moraš zaupati otroku, da bo on to zmogel. Ves dan pa mora imeti otrok občutek, da ga nekdo pride iskat." Tudi popoldnevi po prvih dneh vrtca naj bodo povezani z vrtcem. Starši naj po nasvetu Bratuževe otroka povprašajo, kako je bilo, razveselijo naj se vsake malenkosti, ki jo otroci povedo o vrtcu. Ves čas pa naj jim dajejo občutek varnosti.

Po treh tednih v običajnem ritmu

Da je treba enako kot otroke na vrtec pripraviti njihove starše, se zavedajo tudi v vrtcu Najdihojca v Ljubljani, pravi svetovalna delavka Božena Stritih. Zato pri njih za starše novo sprejetih otrok že poleti pripravijo informativna srečanja. Poleg vrtca spoznajo tudi vzgojiteljice, se lahko z njimi pogovorijo, svoje izkušnje z vrtcem pa predstavijo tudi starši, ki imajo v vrtcu že starejše otroke. Povedo jim, da je zaželeno, da otroka v vrtec uvedejo postopoma.

V prvem tednu obiskovanja v vrtcu po besedah Stritihove noben otrok v njem ne preživi polnega časa. V vrtec skupaj s starši otroci pridejo siti in spočiti. Skupaj tudi raziskujejo, spoznavajo prostor, prijatelje. To traja prvih nekaj dni po uro ali dve, potem gredo domov. Vzgojiteljice so tisti čas na voljo izključno otrokom, starši lahko svoje dileme kasneje rešijo pred igralnico. Okoli tretjega dne starši otroke za kakšno uro pustijo same v igralnici, a ne tako, da izginejo, pač pa se od njih poslovijo, opozarja. Čas samostojnega bivanja v vrtcu se tako podaljšuje in otroci po približno treh tednih v vrtcu začenjajo preživljati toliko časa, kolikor ga bodo med letom.

Uvajanje, prilagojeno otrokom

Nekoliko drugače se uvajanja v vrtec lotevajo v vrtcih Brezovica. Svetovalna delavka Alenka Žavbi pravi, da uvajalno obdobje sproti prilagajajo otrokom in staršem. Pri nekaterih traja le nekaj dni, pri drugih pa tudi dva tedna. Žavbijeva svetuje, naj tudi starši vzgojiteljicam dajo čim več informacij o svojem otroku. "Povedo naj jim, kako doma poteka uspavanje, na kakšen način običajno otroka pomirijo, katere igrače so mu pri srcu." Tako bodo vzgojiteljice lažje delovale, staršem pa bo tudi lažje, ko bodo vzpostavili zaupanje.

Sicer pa Žavbijeva meni, da otroka na vstop v vrtec ni treba pretirano pripravljati, da ne bo imel napačnih pričakovanj. Prav je, da vidi, kje je vrtec in da izve, da bo tam spoznal nove prijatelje in igrače. Prepogosto poudarjanje vrtca pa bi lahko sprožilo ustvarjanje napačne slike in razočaranje ob spoznanju, da v vrtcu ni tako, kot si je otrok predstavljal.