Srebro je v zadnji od šestih končnih odločitev dneva pripadlo Američanu Walterju Dixu (10,08), bron je osvojil Kim Collins iz Svetega Krištofa in Nevisa (10,09), četrti pa je bil Francoz Christophe Lemaitre (10,19), trikratni evropski prvak (100, 200 in 4 x 100 m) in prvi belopolti sprinter, ki se je spustil pod mejo desetih sekund.

Boltova izjemna prevlada v sprintu v zadnjih treh letih se je namesto pričakovanega izjemnega izida, v kvalifikacijskih tekih se je do finala v svojem slogu "sprehodil", končala po startnem strelu pištole. Jamajčan se je več kot očitno prehitro pognal s startnega boka in dobil rdeč karton. Nemočno je slekel majico in odšel s prizorišča ter je lahko le s pogledom pospremil ponovitev teka, v katerem je Blake edini tekel pod desetimi sekundami ter prepričljivo ugnal konkurenco. Bolt se obenem ni pridružil Američanoma Carlu Lewisu in Mauriceu Greenu, ki sta doslej edina ubranila svetovna naslova na 100 m, tako da mu na tem prvenstvu ostaja le še boj na 200 m in 4 x 100 m. Trojni kroni je osvojil leta 2008 na olimpijskih igrah v Pekingu in leta 2009 na SP v Berlinu.

Američanka Brittney Reese je za ubranitev zlata v skoku v daljino potrebovala le en poskus; prvič je preskočila 6,82 m in kljub petim zaporednim prestopom nato vodila vse do konca. S tem je potrdila sloves prve favoritinje, saj je lastnica najboljšega izida sezone na svetu (7,19 m). Srebro je osvojila Rusinja Olga Kučerenko s 6,77 m v četrti seriji, Latvijka Ineta Radevica pa je s 6,76 m prav v zadnji seriji prišla do brona in s tretjega na četrto mesto potisnila Belorusinjo Nastasijo Mirončik Ivanovo (6,74 m). Olimpijska prvakinja Brazilka Maurren Higa Maggi je bila šele enajsta s 6,17 m.

Etiopijec Ibrahim Jeilan je na 10.000 šele 15 metrov pred ciljem prehitel v Somaliji rojenega Britanca Mohameda Faraha, ki je bil dotlej zanesljivo v vodstvu, vendar je preveč popustil, da bi lahko s hitro menjavo ritma rešil svoj položaj. Jelilan se je tako veselil zlata (27:13,81), Farah, evropski prvak na 5000 in 10.000 m, je bil drugi (27:14,07), Imane Merga (27:19,14) pa je na tretjem mestu dopolnil uspeh Etiopije.

Iz te države prihaja tudi svetovni rekorder in štirikratni zaporedni prvak Kenenisa Bekele. Po šestih kilometrih, ko je bil z zaostankom petih sekund enajsti, je 29-letnik odstopil. Olimpijski zmagovalec iz Pekinga na 5000 in 10.000 m od januarja leta 2010 zaradi poškodbe ni tekmoval. "Mislil sem, da bom lahko tekmoval. Nekaj časa je kazalo dobro, ritem ni bil prehud, vendar pa poškodovana mišica ni zdržala," je pojasnil Bekele svoj neuspešen lov na peto zlato kolajno s SP na tej razdalji.

Dvodnevno tekmovanje deseterobojcev je na prvem mestu končal Američan Trey Hardee, ki je zbral 8607 točk in za obrambo naslova ugnal rojaka Ashtona Eatona (8505), tretji pa je bil Kubanec Leonel Suarez (8501). Hardee, tudi dvoranski svetovni prvak, je Eatona prehitel v osmi disciplini, po metu kopja in teku na 1500 m pa je prednost ubranil.

V metu diska so se za odličja borile tri atletinje, največ pa sta v drugi seriji pokazali Kitajka Yanfeng Li, ki je zmagala s 66,52 m, pred Nemko Nadine Müller (65,97). Kubanka Yarelis Barrios je za bron v tretji seriji vrgla 65,73 m. Druge tekmovalke so zaostale za dva metra in več od tretjeuvrščene.

In če je Kenija v soboto, prvi dan SP osvojila vseh šest možnih odličij, se je drugi dan začel po ruskih notah. V hitri hoji na 20 km je naslov ubranil Rus Valerij Borčin (1:19:56), srebro je osvojil njegov rojak Vladimir Kanajkin (1:20:27), bron pa Kolumbijec Luis Fernando Lopez (1:20:38).