Nekdanji ameriški veleposlanik Johnny Young, ki je bil v Sloveniji med letoma 2001 in 2004, je State Departmentu poročal o nezadovoljstvu zaradi poročanja ameriških medijev, ki so Slovenijo pogosto opisovali kot nekdanjo državo Vzhodnega bloka.

Ko je bila Slovenija sprejeta v polnopravno članstvo zveze Nato konec leta 2004, je bila dopisnica POP TV Nataša Briški kritična do tega dejstva, pa tudi do govora takratnega ameriškega predsednika Georga Busha, ki je Slovenijo umestil med tiste države, ki so bile med hladno vojno "ujetnice imperija zla".

V tej depeši je omenjajo tudi poročanje časnika Večer in Dnevnikovega novinarja Ervina Hladnika Milharčiča (takrat dopisnika Dela).

Občutljivost, ki izvira iz majhnosti države

Young nato vse skupaj komentira z besedami, da slovenski mediji kritizirajo ameriško politiko "kadar je le mogoče, vendar pa si gotovo ne delamo uslug, če Slovenijo prikazujemo kot nekdanjo članico Sovjetskega bloka. Takšne zgodovinske nedoslednosti močno odmevajo v slovenskih ušesih in še poslabšujejo občutljivost, ki izvira iz majhnosti države in relativne obrobnosti na svetovnem odru," piše Young in dodaja, da so Slovenci ponosni na dejstvo, "da Jugoslavija nikoli ni bila del Varšavskega pakta in da je ljubosumno varovala neodvisnost od Moskve. Zaradi zgodovinsko pogojenega strahu pred imperializmom je pomembno vedno upoštevati te posebnosti."

V razkriti depeši Young tudi opozarja, da Slovenci ohranjajo instinkt nevtralnosti glede vojaških konfliktov, zato marsikdaj enačijo organizaciji Nato in Varšavski pakt. "To pomeni da bodo Slovenci drugače odreagirali kot druge nove članice, bi pa lahko Slovenija Natu nudila koristne nasvete glede postopka širitve članstva na druge države nekdanje Jugoslavije," končuje Young.