Obširno namreč opisujejo spor med Hrvaško in Slovenijo okoli Piranskega zaliva – leta 2004 so namreč zapisali, da se spor tako dolgo vleče zaradi "slovenskega doživljanja sebe kot pomorskega naroda in hrvaškega manjvrednostnega kompleksa proti Sloveniji."

Ameriški veleposlanik James Foley je štiri mesece po odstopu Iva Sanaderja tudi napisal obširno poročilo o taktiki Jadranke Kosor. Zapisal je, da Kosorjeva zagotovo kalkulira, vendar pa da je iskrena v boju proti korupciji. 

Foley je kritiziral tudi finančnega ministra Ivana Šukerja, po srečanju z njim leta 2010 je njegova stališča opisal kot proameriška, njegovo finančno politiko pa je okrcal: "Tako je osredotočen na deficit in zadolževanje, da sploh nima vizije (morda pa ne razume) kako doseči temeljne spremembe, ki bi ustvarile predpogoje za ekonomsko rast."

Američani so bili leta 1995 tudi prepričani, da hrvaška vojska v operaciji Nevihta ni bila uspešna zaradi lastnega junaštva, temveč zato, ker so se Srbi umaknili.

Depeše govorijo tudi o predstavnikih podjetja Nike, ki je od veleposlaništva zahtevalo intervencijo, saj prek Hrvaške tihotapijo ponarejene superge. V Washington so pisali tudi zapise o hrvaški opoziciji, kadrovskih spremembah v vladi, pevcu Thompsonu

Malo informacij o Sanaderju

Med novimi depešami ameriškega veleposlaništva v Zagrebu, ki so bile objavljene na WikiLeaksu, razkrivajo pa obdobje od avgusta 1991 do februarja 2010, je zelo nenavadno pomanjkanje informacij o Ivu Sanaderju, danes poročajo hrvaški mediji.

Bivšega premierja komajda omenjajo, videti pa je, da veleposlanika Robert Bradtke in James Foley nista razpolagala z nobenimi pomembnimi informacijami o njegovem nenavadnem odstopu, ki je šokiral hrvaško javnost.

V depeši, ki jo je na dan Sanaderjevega odstopa, 1. julija 2010, Bradtke poslal v ZDA, je navedenih le nekaj osnovnih dejstev, o katerih so pisali tudi mediji. Veleposlanik opaža, da Sanader ni podal jasnega razloga za svoj odstop, navaja pa tudi njegovo izjavo, da je "enostavno čas, da se umakne."

Bradtke Sanaderjeve naslednice Jadranke Kosor sploh ni komentiral, je pa napisal, da ni prepričan, če bo koalicija stranke HDZ preživela Sanaderjev odhod.

"Kosorjeva prevzema vlado sredi temne proračunske situacije, gospodarstvo je v recesiji, potekajo pa pogovori z Evropsko unijo," je dejal Bradtke in zabeležil, da ima stranka HDZ v saboru 66 glasov, tako da si mora zagotoviti podporo najmanj enajstih drugih predstavnikov iz koalicijskih vrst.