Glavnina pogovorov naj bi bila posvečena predvsem evropskim temam, premiera pa se bosta posvetila tudi dvostranskemu sodelovanju, še napovedujejo v kabinetu predsednika slovenske vlade. Nemčija je že sedaj najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije, Pahor in Merklova pa bosta poskušala najti načine, kako sodelovanje okrepiti in poglobiti, še napovedujejo v Pahorjevem kabinetu.

Pahor bo visoki nemški gostji tudi predstavil prizadevanja za stabilizacijo slovenskih javnih financ ter za izpolnitev obljub in zadanih ciljev in strategij.

V tej luči bi lahko govorila tudi o sklenitvi napovedane deklaracije o strateškem partnerstvu z Nemčijo, ki naj bi jo neuradno ogrozil padec slovenske pokojninske reforme na referendumu. Ali utegne do sklenitve tega za Slovenijo pomembnega sporazuma priti med obiskom Merklove, nam v kabinetu premiera niso mogli potrditi.

Na obisku Merklove v Sloveniji bo predvidoma govora še o razmerah na Zahodnem Balkanu, še napovedujejo v Pahorjevem kabinetu. Nemška kanclerka se bo sicer nekaj dni pred obiskom v Sloveniji mudila na Hrvaškem in v Srbiji.

Na obisku v Sloveniji se bo Merklova sestala tudi s predsednikom opozicijske SDS Janezom Janšo. SDS in nemška Krščansko-demokratska unija, ki jo vodi Merklova, sta namreč obe članici Evropske ljudske stranke (EPP). Ali se bo nemška kanclerka v Sloveniji sestala še s kom, za zdaj še ni določeno, so še povedali v Pahorjevem kabinetu.

Slovenija obisk Merklove sicer pričakuje že dlje časa. Marca je Pahor napovedal njen obisk za 17. junij, a do tega nato ni prišlo.