Na severnem Primorskem se s tovrstno razsvetljavo ukvarja podjetje Mines Tim Energija iz Tolmina. "Naše svetilke smo tri mesece testirali na dokaj zahtevni lokaciji v Tolminu, kjer smo štiri klasične 125-vatne svetilke nadomestili s 60-vatnimi LED-svetilkami. Med drugim je primerjava pokazala, da je poraba LED-svetilke nekaj več kot trikrat manjša, osvetljenost pa do dvakrat boljša kot pri klasičnih svetilkah. Negativnih pripomb stanovalcev in prebivalcev ni bilo. LED-svetilke tudi ne zahtevajo posebnega vzdrževanja, življenjska doba diod pa je pri pravilni uporabi več kot 50.000 ur," je povedal direktor podjetja Milan Jarc.

Poudaril je še, da bistveno manjša poraba za doseganje ustrezne osvetlitve - poleg zmanjšanja svetlobnega onesnaževanja - pripomore tudi k zmanjšanju izpustov ogljikovega monoksida in s tem manjši obremenitvi okolja zaradi manjše porabe energije.

Lastnik družbe Ljubo Podoreh pa je povedal, da se z nekaterimi občinami na Primorskem že dogovarjajo za zamenjavo neustreznih klasičnih avtocestnih svetilk s solarnimi LED-svetilkami. In to predvsem tam, kjer je infrastruktura za klasične svetilke predraga ali projektno težko izvedljiva. Podoreh je še dejal, da primerjalni izračuni glede na testiranje in za zdaj znane podatke kažejo, da se nakup za sicer dražje, a varčnejše LED-svetilke povrne v približno dveh letih, odvisno od nastavitev moči. "Pri 100 svetilkah v petih letih prihranimo približno 20.000 evrov," je dejal Podoreh.