"Brez uravnoteženja bodo lastniki nesrečni in nezadovoljni, saj obstaja velika verjetnost, da delilniki ne bodo merili najbolj natančno," opozarja energetski svetovalec pri brezplačni javni svetovalni mreži Ensvet Bojan Žnidaršič. Odčitavanje dejanske porabe energije za ogrevanje prostorov z radiatorjev je namreč odvisno od temperature vode v radiatorjih, enako temperaturo vode v vsakem radiatorju in v vsakem trenutku pa je mogoče po Žnidaršičevih besedah zagotoviti le s hidravličnim uravnoteženjem ogrevalnega sistema. Zaradi tega obžaluje, da zakonodajalec, ki od etažnih lastnikov v večstanovanjskih stavbah zahteva vgradnjo delilnikov stroškov toplote do 1. oktobra, ni predpisal tudi obveznega hidravličnega uravnoteženja.

S tem ukrepom bi bile namreč odpravljene vse težave - med drugim zrak v radiatorjih in razlike v njihovi segretosti oziroma nameščanje delilnikov brez programiranja na moč radiatorja - zaradi katerih se uporabniki delilnikov stroškov toplote pritožujejo nad nepravilnostjo meritev, zatrjuje Žnidaršič. Strošek investicije v hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema skupaj z namestitvijo termostatskih ventilov, ki uravnavajo delovanje radiatorjev glede na temperaturo zraka v prostoru, po njegovih besedah znaša nekje od 70 do 90 evrov na radiator (brez DDV). "Samo ta dva ukrepa zmanjšata strošek ogrevanja za 20 do 35 odstotkov. Če k temu dodamo še 20 do 35 odstotkov prihranka zaradi uvedbe delilnikov, to pomeni, da se investicija povrne najpozneje v dveh letih," navaja Žnidaršič.

Ob tem svari pred izvajalci, ki hkrati ponujajo izvedbo vgradnje delilnikov in hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema. Gre namreč za zelo specializirane storitve. "Vsa resna podjetja, ki vgrajujejo merilnike ali delilnike za obračun toplote, se z drugimi inštalaterskimi deli ne ukvarjajo, saj je že samo obračunavanje porabe dovolj velik in zahteven posel," pojasnjuje. Pri tem izbiro kvalitetnega izvajalca otežuje še dejstvo, da so se praktično čez noč na trgu pojavili novi ponudniki teh storitev, ki so v poslu z delilniki zaznali priložnost za hiter zaslužek.

A previsoki oziroma prenizki računi za ogrevanje niso povezani le z nepravilnim merjenjem dejanske porabe energije v posameznem stanovanju, temveč tudi z obračunavanjem te porabe. "Problem je v tem, da so mnogi obračuni zamegljeni in niso jasni ter pregledni. Tako se ne moremo znebiti občutka, da je vse to zamegljevanje namenjeno le finančnemu ožemanju nevednih potrošnikov. V kalni vodi ribe izgubijo orientacijo, zato jih otročje lahko polovimo," je kritičen Žnidaršič. "Bežite proč od tistih, ki operirajo s pametnimi besedami," pravi in poudarja, da v Sloveniji obstajajo dobri izvajalci obračunavanja dejanske porabe, ki znajo sestaviti tak obračun stroškov, da ga laiki razumejo. Ob tem etažnim lastnikom svetuje, da še pred izbiro izvajalca obračunavanja zaprosijo za vzorec obračuna oziroma si v praksi ogledajo, kako izvajalec že deluje v kakšni drugi stavbi. "Pred odločitvijo vprašajte vse," dodaja.

Komentar avtorice: Posel z delilniki