"Razmere lahko nadzorujemo, imamo dovolj vojakov. Ne gre za to, da ne bi bili sposobni nadzirati razmer. Naši vojaki na terenu potrebujejo počitek in potrebujemo nove sile, ki bi jih zamenjale," je pojasnil Wichter za francosko tiskovno agencijo AFP.

V silah Kfor na Kosovu je trenutno več kot 5900 vojakov. Po navedbah Wichterja so zaprosili za dodaten bataljon vojakov, ki običajno šteje okoli 500 vojakov. Reuters je poročal, da bo trenutne sile Kfor razbremenilo okoli 600 nemških in 100 avstrijskih pripadnikov sil rezervnega bataljona, nemška vojska pa je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa na svoji spletni strani objavila, da je pristojni štab Nata v Neaplju v ponedeljek odredil napotitev t.i. bataljona ORF (Operational Reserve Force) na Kosovo. V njem je 550 nemških in 150 avstrijskih vojakov. Bataljon naj bi na Kosovo napotili v prihodnjih dneh. Okrepitve je po navedbah nemške vojske zahteval poveljnik Kforja Erhard Bühler.

Trenutno je na Kosovu 317 slovenskih vojakov

V 23. slovenskem kontingentu Kforja na Kosovu je 317 pripadnikov iz različnih enot Slovenske vojske. Večino kontingenta predstavljata manevrski četi 10. motoriziranega bataljona, v katerih so tudi pripadniki pogodbene prostovoljne rezerve in logistični vod, pet skupin za povezavo in nadzor, helikopterski oddelek ter nacionalni podporni element.

Nekaj pripadnikov delo opravlja v poveljstvu operacije Kforja v Prištini in regionalnem poveljstvu Zahod v Peći. Pripadniki SV delujejo v občinah Peć, Klina, Istok, Vučitrn, Leposavič, Skenderaj in Priština.

Razmere na severu Kosova so se zapletle, potem ko je Kosovo julija uvedlo embargo na uvoz blaga iz Srbije. Prepoved uvoza srbskih izdelkov na Kosovo je Priština uvedla, ker je Beograd prepovedal uvoz izdelkov iz Kosova, ko je le-to razglasilo neodvisnost leta 2008. Zaradi nespoštovanja embarga pa so se oblasti v Prištini pred tednom dni enostransko, brez posveta z misijo EU na Kosovu Eulex, mirovnimi silami Kfor in lokalnimi Srbi, odločile za namestitev posebnih enot kosovske policije na mejna prehoda Brnjak in Jarinje. To je močno ujezilo kosovske Srbe in uradni Beograd, pa tudi mednarodne institucije na Kosovu.

Doslej je umrl en kosovski policist

Kosovski specialci so se do srede sicer umaknili, a so se razmere nato še zaostrile, saj so Srbi vztrajali, da mora na spornih prehodih obveljati dosedanji režim, na kar pa v Prištini niso pripravljeni pristati. Izbruhnilo je tudi nasilje, po katerem je nadzor nad prehodoma prevzel Kfor. Sile Kfor so v ponedeljek tudi odstranile več barikad, ki so jih postavili kosovski Srbi.

V napadu kosovskih Srbov je umrl en kosovski policist, zažgali in porušili pa so tudi enega od mejnih prehodov. Mejne prehode so pred tem nadzorovali Srbski policaji, te pa je kosovska vlada v Prištini obtožila, da ne vzdržujejo embarga na uvoz srbskih izdelkov.