Uprava Luke Koper meni, da je stavka odgovor na uvedbo novega sistema dela na kontejnerskem terminalu, po katerem bi se na dveh dvigalih namesto štirih izmenjavali trije žerjavisti, ki bi efektivne ure dela posameznega zaposlenega povečala s štirih na pet in pol. Tak sistem naj bi trajal le štiri mesece, žerjavisti pa bi bili dodatno plačani za povečano obremenitev.

Po Veselkovem mnenju so številne stavkovne zahteve izpolnjene, nekatere v postopku realizacije, druge pa povsem neupravičene. "Uprava ocenjuje, da so stavkovne zahteve nezakonite in niso izkazani upravičeni razlogi za stavko," je prepričan Veselko. Napovedal je še, da bodo od odgovornih zahtevali vračilo povzročene škode in stavkajočim delavcem ne bodo izplačali plač za čas stavke. V le nekaj urah naj bi Luka Koper imela več kot 150.000 evrov izpada prihodkov.

V včerajšnji prvi izmeni stavkalo približno 100 delavcev

Čeprav natančnega podatka ni, je po zanesljivih ocenah v včerajšnji prvi izmeni na področjih, ki so določena v stavki, stavkalo več kot 100 delavcev, tako redno zaposleni v Luki Koper kot delavci izvajalcev pristaniških storitev.

Sindikat žerjavistov sicer združuje 380 članov oz. polovico vseh zaposlenih v Luki Koper. Od teh je žerjavistov 130, drugi so pretežno operativni delavci drugih pristaniških terminalov. Ker je delo v pristanišču izmensko, se število stavkajočih temu prilagaja. Kljub stavki potekajo dela pri pretovoru hitro pokvarljivega blaga, živine in nevarnih tovorov. Dodatna obveznost stavkajočih delavcev je 5-urno neprekinjeno delo pri tovorih, kjer bi neizvajanje lahko predstavljalo veliko gospodarsko škodo ali neizpolnjevanje mednarodnih obveznosti.

Sindikat žerjavistov: Stavka je zakonita in legitimna

Kot odvečno je stavko ocenil Sindikat pristaniških delavcev, ki se stavke ne udeležuje. Predstavnik sindikata Gregor Mislej je rekel, da s stavko ne strinjajo, "ker je iz ducata stavkovnih zahtev nerazumljivih vsaj deset, nekaj je takih, ki jih uprava sama ne more niti izpolniti".

Mislej je še razložil, da so pri stavki opazili privilegiranje določenih skupin, zlasti žerjavistov in upravljalcev strojev. Predstavnik sindikata žerjavistov Mladen Jovičič ocene Misleja zavrača in pravi, da je delovanje sindikata pristaniških delavcev vseskozi neopazno. "Njega se opazi samo v pisnih izjavah, ki jih objavijo, ko mi začnemo sodelovati ali se pogovarjati o težavah z upravo, takrat njihovih predstavnikov sploh ni na pogajanjih," pravi Jovičič.

V sindikatu žerjavistov so prepričani, da je stavka povsem zakonita in so z njo opozorili na hudo pomanjkanje kadrov in zavestno kršenje delovnopravnih predpisov s strani uprave Luke Koper. Poleg tega zanje ostaja še vedno nerešeno vprašanje zagotavljanja varnosti na delovnem mestu. "Nekdo bi moral priti v pristanišče s policijo in ugotoviti kršitve ter osvoboditi te sužnje," o kršitvah pravi Jovičič.

Strani včeraj nista stopili skupaj na nova pogajanja in se stavka nadaljuje še danes. V akvatoriju pred pristaniščem je bilo možno opaziti nekaj privezanih ladij na čakanju. Proti večeru se je zgostila tudi kolona priklopnikov, ki je čakala na vstop v koprsko pristanišče.