Oba fanta sta delovno aktivna v okviru tistega, čemur danes pogosto pravimo fleksibilna oblika dela, kar se pozna tudi na prihodkih. Ker večkrat delo opravljata tudi doma, želita živeti sama v zmerno mirnem stanovanju. Za najemnino in stroške pa sta pripravljena odšteti največ 320 evrov mesečno po osebi. Čeprav ta številka predstavlja več kot polovico njunih mesečnih prihodkov, pa se morata glede na trenutne cene najemnin pri iskanju omejiti na cenejša stanovanja.

Iščemo študentke, par, zaposlenega...

Fanta sta svoj lov na stanovanje začela že pred našo vključitvijo. V tem času pa sta, tako nam povesta, prišla do spoznanja, da je prvo selekcijo treba opraviti že med prebiranjem oglasov. Poleg cene in lokacije v svoji selekciji izločita tudi oglase, ki so že v izhodišču vprašljivi, kot je denimo oglas za dve prazni sobi, ki jih je treba opremiti s pohištvom. Izločata tudi oglaševalce, ki transparentno zavajajo. Ni malo oglasov, v katerih piše, da je stanovanje v "neposredni bližini" te ali one fakultete, v resnici pa je stanovanje od njih oddaljeno tudi tri kilometre. "Če je nekdo nekorekten pri oglasu, bo najverjetneje tudi pri preostalem," povesta. Za selekcijo pa poskrbijo tudi oglaševalci sami. Nekateri pričakujejo študentke, drugi študentski par, tretji pa kar zaposlene. Po nekajurnem brskanju po spletnih oglasih tako izpišeta seznam petnajstih zanju najbolj zanimivih ponudb.

Plačilo celoletne najemnine vnaprej

Že po prvih klicih lahko ugotovimo, da najemodajalcem reklo "kupec je kralj" ni blizu. Prvih sedem klicanih najemodajalcev ju odslovi že po telefonu. Najpogosteje se klic konča z odgovorom, da "je že oddano". Ne manjkajo pa tudi naravnost absurdne zavrnitve. Neka gospa jima tako odgovori, da je stanovanje sicer že oddano, vendar pa se lahko kaj dogovorijo, če ju zanima nakup stanovanja. Drugi najemodajalec je pričakoval plačilo celoletne najemnine vnaprej, tretji pa ju je odslovil s stavkom, da je stanovanje "samo za študente."

V teh okoliščinah se dejansko razveselimo prvega dogovorjenega ogleda. Lastnik nas vzorno sprejme, toda stanovanje navkljub dobri lokaciji ni kaj prida. Dve slaba dva metra ozki temačni sobici bolj spominjata na zaporniško celico kot na stanovanje. Tudi kuhinja je razmeroma majhna z miniaturnim štedilnikom, primernim kvečjemu za kuhanje kave ali čaja. Preostala oprema je sicer nova, toda postavitev sob in temačnost stanovanje naredita zelo neprivlačno. Cena, ki znaša 450 evrov plus stroški, pa tudi ni ravno sorazmerna s pogoji za bivanje.

Odsluženo pohištvo dovolj dobro za študente

Ob drugem ogledu ugotovimo, da je lastništvo nepremičnin pravzaprav najbolj donosen poklic. Ko zaradi lokacije fanta zavrneta stanovanje, nam lastnik takoj pove, da ima v lasti še dve, boljši stanovanji, ki si jih lahko tudi ogledamo. Ker bi morebitna pogodba ostala "med nami," je dohodek od najemnine, ki v tem primeru precej presega povprečno slovensko plačo, neobremenjen z davki. Kasneje ob kavici ugotovimo, da se lahko lastnik treh stanovanj mirno umakne iz delovno aktivnega prebivalstva. Fanta mi ob tem še povesta, da sta pred tedni že dvakrat naletela na osebo, ki oddaja več stanovanj.

Povpraševanje po stanovanjih v Ljubljani pa je očitno zadosti visoko, da lastniki ne čutijo potrebe po urejanju in opremljanju stanovanj. Nekatera stanovanja se študentskemu minimalizmu izognejo večinoma z Ikeinimi izdelki, vendar se to tudi pozna pri ceni, ki je našima fantoma nedostopna. Na drugi strani pa so cenejša stanovanja opremljena s pohištvom, ki je poleg nekdanje države verjetno preživelo tudi hladno vojno, če že ne kar druge svetovne vojne. Poleg odsluženih divanov tem stanovanjem niso tuji niti pogradi.

Sorazmerno s kakovostjo opreme, ki je marsikdaj na meji še uporabnega, skozi število ogledov padajo tudi pričakovanja iskalcev stanovanj. Ob našem zadnjem skupnem ogledu se namreč fanta kar ogrejeta za stanovanje, ki je sicer po postavitvi sob daleč najboljše od vseh videnih, a je stanovanje zelo slabo vzdrževano. Vlažne in razpokane stene, staro pohištvo, manjkajoča električna vtičnica in odslužena kopalniška oprema ne govorijo ravno v prid stanovanju, ki velja prav tako evropskega petstotaka brez stroškov. Kot konkurenčno prednost pa lastnik navede, da v času najema "ne hodi v stanovanje nadzorovat najemnikov, kot to počnejo drugi".

Fanta z iskanjem stanovanja nadaljujeta tudi po koncu našega skupnega druženja. Večina cenejših stanovanj, ki so namenjena študentom, je namreč premajhnih ali preskromno opremljenih za kaj več kot le bivanje med tednom. Na drugi strani pa so komfortna stanovanja mladim diplomantom z nizkimi honorarji nedostopna. Razmere na trgu pa so zaradi visokega povpraševanja precej bolj naklonjene najemodajalcem, ki se jim za kupce ni treba pretirano potruditi.