Odločitev ministrstva za delo glede posvojitve otroka istospolne partnerice je po mnenju Civilne iniciative za družino in pravice otrok še en dokaz več, da resničen namen zakonika ni izboljšanje materialnega in socialnega položaja otrok v istospolnih skupnostih, temveč "zlasti razvrednotiti pomen matere in očeta za rojstvo, razvoj in vzgojo otroka".

To pa je po besedah Primca tudi glavni razlog za nasprotovanje zakoniku in pobudo za referendum, ki ostaja kljub odločitvi ministrstva in njihovi interpretaciji zakonodaje. Zato bodo septembra začeli z zbiranjem podpisov za referendum.

Kot je namreč za STA pojasnil Primc, zakonik ne določa, da je osnovni namen zakonske zveze zasnovanje družine, prav tako mati in oče v zakoniku nista definirana kot največja korist otroka oziroma "nista definirana kot kakršna koli korist". Istospolne skupnosti imajo po zakoniku pravico svobodno odločati o rojstvu otrok, je nekaj razlogov za nasprotovanje zakoniku navedel Primc.

Medtem pa razlogov, "ki jih je predlagatelj navajal za sprejem takega družinskega zakonika, ni več". Take posvojitve so očitno možne že po sedanji zakonodaji. Nikoli pa civilna iniciativa za družino ni trdila, poudarja Primc, da je osnovni razlog za nasprotovanje zakoniku konkretna določba o posvojitvah otrok s strani istospolnih parov.

Če je ministrstvo tako odločilo, je po njegovem mnenju sledilo precedenčnima odločitvama okrožnega sodišča v Ljubljani in Vrhovnega sodišča.

Tudi stališča strank glede zakonika ostajajo nespremenjena.

Poslanka Majda Potrata (SD) meni, da je odločitev ministrstva glede posvojitve otroka istospolne partnerice dobra popotnica za naslednje korake, ki odpirajo možnosti za večjo izenačenje pravic otrok v različnih tipih družin. Sicer pa Potrata ne vidi neposredne povezave med odločitvijo ministrstva in referendumom. V referendumski presoji naj bi bil družinski zakonik, "ki pa ga je treba gledati bistveno širše, kot je posvojitev otrok v istospolne skupnosti".

Predlagatelje referenduma namreč najbolj moti priznavanje enakosti različnim tipov družin, zato odločitev ministrstva za referendum nima odločilnega pomena, ocenjuje poslanka.

Primeri priznavanja posvojitve otroka v istospolno skupnost iz tujine so pokazali, da je takšna posvojitev po naši zakonodaji že mogoča, je v izjavi za STA spomnil podpredsednik LDS Borut Cink. Umestitev določb o posvojitvi otroka s strani istospolnega partnerja v družinski zakonik pa je po njegovem mnenju smiselna zato, da se te pravice celovito urejajo na enem mestu. Referendum na takšno temo pa niti ni primeren, je prepričan Cink.

V Zares pozdravljajo odločitev ministrstva za delo, ki je dovolilo posvojitev otroka istospolne partnerice. Ob tem ocenjujejo, da je to pravica treba jasno zapisati tudi v družinski zakonik, da o tem ne bo več dvomov in polemik in bo to bolj samoumevno, brez dodatnih procedur, je za STA povedal vodja poslanske skupine Zares Franco Juri. Poudarja še, da zakonik z drugimi členi tudi širše ureja otrokove pravice.

Pri podpori referendumu o družinskem zakoniku še vedno vztrajata opozicijski stranki SLS in SNS ter tudi NSi.

V SNS zlasti določb o istospolnih partnerjih vztrajajo pri nasprotovanju zakoniku kljub nekaterim dobrim določbam, je za STA pojasnil prvak SNS Zmago Jelinčič. Po njegovem mnenju so namreč dobre določbe nekateri zlorabili, da bi lahko v zakon umestili rešitve glede istospolnih, češ, "če tega ne boste sprejeli, ne bo zakonika". "Če bo LDS še nekaj časa vladala, bomo kmalu imeli tudi predlog, da se lahko ljudje poročijo tudi s psi, ovcami in konji," je oster Jelinčič.

V SLS stališča o zakoniku ne spreminjajo in bodo pomagali pri zbiranju podpisov za referendum. Moti jih, da zakonik ne določa nikakršnega pomena, cilja ali smisla zakonske zveze. Prav tako se ne strinjajo z interpretacijo zakonodaje, kot jo glede posvojitev otrok s strani istospolnih partnerjev uporablja ministrstvu za delo. Izključno želja po otroku po mnenju SLS še ni pravica, "nasprotno pa je osnovna pravica otroka, da ima v odraščanju obe vzgojni dimenziji, očeta in mater, za kar ga ne smemo že v osnovi prikrajšati".

Če posvojitev otroka istospolnega partnerja zakon omogoča že sedaj, je po besedah poslanca DeSUS Franca Jurše odločitev ministrstva korektna. Če pa za temu ni tako, po njegovi oceni to ni bila politično modra poteza v luči referendumskih postopkov.

NSi bo sodelovala pri zbiranju podpisov za referendum, saj se s številnimi členi v zakoniku ne strinjajo in razlogi za referendum ostajajo, je za STA povedala predsednica stranke Ljudmila Novak. Med drugim navaja, da zakonik premalo podpira družino z očetom in materjo oziroma ju ne opredeljuje kot največjo korist za otroka.

Stališča poslanske skupine SDS STA v petek ni uspela dobiti. Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič pa z odločitvijo ministrstva za delo ni seznanjen, zato je tudi ni komentiral.