Šport hotel Pokljuka, ki že od leta 1928 stoji na pokljuški planoti, je po 20 letih propadanja doživel celovito prenovo in v zadnjih dveh letih ponovno poskuša vzpostaviti normalno poslovanje. "Treba je vzpostaviti miselnost, da smo spet tukaj, da je hotel v celoti z restavracijami, barom in večnamensko dvorano obnovljen," je za STA povedal Urevc in dodal, da je sedaj celoviti ponudbi potrebno dodati še vsebino.

Število nočitev se v hotelu s stotimi ležišči s pomočjo različnih promocijskih akcij stalno izboljšuje. Od leta 2009 na 2010 se je število nočitev podvojilo na 10.000, vendar tudi ta številka še ne omogoča normalnega obratovanja. Letos Urevc načrtuje nadaljnjo 30-odstotno rast tudi v poletnih mesecih, ko so lani ustvarili 5000 nočitev. Še močnejša pa je zimska sezona, ko številni šolarji prihajajo v šolo v naravi in na učenje smučanja.

Še najmanj ima hotel od biatlona oziroma teka na smučeh in gobarjenja, po čemer je Pokljuka sicer najbolj poznana. Tekači in gobarji namreč na Pokljuko pridejo za nekaj ur, stacionarni gostje pa so tisti, ki si želijo oddiha v mirnem okolju Triglavskega narodnega parka. Odzivajo se tudi na vsakodnevne aktivnosti oziroma izlete, namenjene spoznavanju Pokljuke, ki jih kot turistični in planinski vodnik vodi sam direktor.

Park se v javnosti pojavlja predvsem z omejitvami

"To je elitna lokacija," je izpostavil Urevc, ki meni, da je napačno, da se park v javnosti pojavlja zlasti s svojimi omejitvami in prepovedmi. Tako na primer prepovedujejo vožnjo v naravnem okolju, za kar se šteje tudi parkiranje na neurejenih parkiriščih, vendar pa ne uredijo parkirišč oziroma na primer na parkirišču, kjer so pogosti pikniki, ne zagotovijo stranišč.

Obstajala je tudi ideja, da bi se ponudniki turističnih storitev na Pokljuki združili za skupno promocijo destinacije, vendar ni zaživela. Biatlonski center se namreč osredotoča na športnike, gostišče Jelka se še vedno ne obnavlja in tako se vsak ponudnik otepa s svojimi težavami. "Mi pa smo v polnem zagonu in moramo praktično sami delati na privabljanju gostov," je opozoril Urevc.

Zlasti so problematična obdobja pomladi in jeseni, ko hotel na Pokljuki zaradi premajhnega zanimanja, zaprejo. Tudi številne akcije, ko polpenzion nudijo že za 30 evrov, niso prava rešitev. Hotel z restavracijo bi moral dnevno v povprečju narediti 2000 evrov prometa, da bi bil rentabilen. "V tej krizi je v hotelskem turizmu veliko klanje. Slovenski hotelirji smo primorani držati ceno nizko," je dejal Urevc in ocenil, da bi bila rentabilna cena 50 evrov.

Najboljši gostje so Nemci in Nizozemci

Takšne cene bi lažje uveljavili pri tujih gostih, ki pa jih na Pokljuki zelo manjka. V šport hotelu le en odstotek vseh nočitev ustvarijo gostje iz tujine. Urevc stremi k temu, da bi delež tujih gostov dvignili na 30 odstotkov. Predvsem si obeta "dobrih" gostov iz Nizozemske in Nemčije, ki veliko trošijo in imajo radi naravo. Italijani pa na Pokljuko običajno pridejo le nabirat gobe.

Priložnost bi bila tudi boljše povezovanje z Bledom, Bohinjem in ostalimi bližnjimi turističnimi centri, saj bi z izletom na Pokljuko tudi stacionarni gostje s teh destinacij podaljšali svoje bivanje vsaj za en dan in gorenjskim turističnim ponudnikom povečali prihodke.