Šumrada je prepričan, da doživljamo zadnjo fazo slovenskega postkomunizma. Za izhod iz tega je po njegovem ključno, da smo priča kritični javni besedi in javnim medijem, ki jih je, pravi, absolutno premalo v Sloveniji. "Pri avtorju gre za kritične besede, ki so nasprotje lažnemu jeziku prikrivanja in manipulacij", je dejal.

Knjiga se po njegovih besedah po vsebini dotika zadnjega 20-letnega obdobja, najpomembnejših političnih in družbenih vprašanj tranzicijskega časa. "Vseh teh bistvenih vprašanj se avtor loteva brez dlake na jeziku, največkrat piše sicer za najzahtevnejše bralce, a se skuša pri tem ravnati dostopno, tako da je knjiga tudi za najširši krog ljudi," je še poudaril Šumrada.

Zamejski pisatelj in tržaški Slovenec Boris Pahor je o Turkovi knjigi dejal, da je ta v bistvu "zbornik, ki se lahko začne brati na kateremkoli koncu". Prepričan je, da imamo danes namesto nacionalne zavesti dobo globalizacije oz. dobo tehnike, racionalnosti in denarja. Govoril je sicer o zanemarjanju in pravicah slovenske manjšine v Italiji, še posebej na avstrijskem Koroškem, ter o pomanjkanju nacionalne zavesti.

"Danes manjka slovenska identiteta in narodna zavest, ki pri mladini v Trstu zamira. To se dogaja tudi v Sloveniji," je opozoril Pahor. Mladina po njegovem mnenju gre "v globalizacijo in ne v nacionalno zavest", zato je potreben "inteligentni" način, da mladina v Italiji čuti, da ima v Sloveniji svojo domovino. Hkrati je nekoliko pokritiziral avtorja, kjer v njegovi knjigi ni niti ene osebnosti Primorske, ne Engelberta Besednjaka, ne Josipa Vilfana, ki so avtorji slovenske zgodovine.

Zgodovinar Vasko Simoniti pa je med drugim povedal, da je avtor "sodobni opazovalec, pri čemer njegov subjektivni pogled največkrat pove tisto, kar sami vidimo in čutimo". Publicist in profesor na ljubljanski univerzi Boštjan M. Turk pa je dejal, da so v knjigi zbrani njegovi članki iz zadnjih 20 let. Zbral jih je, kot pravi, zelo pazljivo, da je oblikoval sedem poglavij. Hotel je povedati, da "smo Slovenci daleč od tega - razdalje do sveta - kar bi morali v 20 letih postati".