Kot so zapisali, so se minister in predstavniki sindikatov strinjali, da je treba ohraniti temeljno zakonsko načelo, da je na primerljivih delovnih mestih po stopnji izobrazbe, zahtevnosti in odgovornosti treba zagotavljati enako plačilo.

Križanič je ob zaključku poudaril tudi, da ukrepi na tem področju ne smejo ogroziti socialnega partnerstva in morajo hkrati omogočati javno-finančno vzdržnost.

Povod za nezadovoljstvo carinikov je minuli teden na vladi sprejeti predlog zakona o organiziranosti in delu v policiji, ki v letu 2014 predvideva 3,5 milijona evrov dodatnih stroškov za povišanje policijskih dodatkov.

Kot je ob predstavitvi predloga poudarila notranja ministrica Katarina Kresal, gre za dodatke, kot jih že prejemajo cariniki, vojaki in pazniki. A se s tem ne strinjajo v Sindikatu carinikov Slovenije kot tudi ne na ministrstvu za javno upravo.

Slednje je opozorilo, da predlog zakona o organiziranosti in delu v policiji posega v enoten sistem dodatkov v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivno pogodbo in uvaja nov dodatek, ki jih druge službe nimajo.

Po besedah sekretarja Sindikata carinikov Slovenije Dušana Miščevića v primeru uveljavitve dodatkov za policiste na način, kot je sedaj predviden v predlogu zakona o organiziranosti in delu v policiji, pričakujejo, da se bodo na enak način zadeve uredile tudi za zaposlene v carinski službi in Dursu. To so, kot je povedal za STA, poudarili tudi na današnjem srečanju z ministrom.

O sami vsebini omenjenega zakona o delu v policiji ali postopku njegovega sprejemanja po njegovih besedah niso govorili, to konec koncev tudi ni njihov problem, pravi. Povedali pa so, da če se je vlada odločila zrušiti enotni plačni sistem, pričakujejo, da se bodo zadeve na enak način kot za policiste urejale tudi za ostale pooblaščene osebe.

Kot pravi Miščević, tudi ostali sindikati pripravljajo svoje zahteve, ki bi jih poslali svojim ministrstvom. To pa bi pomenilo konec enotnega plačnega sistema. Sam je še vedno njegov zagovornik in meni, da bi ta vprašanja morali urejati v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivni pogodbi za javni sektor.

Sindikat carinikov Slovenije ima sicer za ponedeljek že sklicano konferenco z namenom, da ustanovijo stavkovni odbor, oblikujejo stavkovne zahteve in določijo datum za izvedbo stavke. Kot pravi Miščević, bodo stavkovni odbor po vsej verjetnosti tudi ustanovili, ker jim minister ni mogel dati nobenih jamstev. Bo pa o tem, kakšni bodo nadaljnji koraki sindikata, odločala večina.