Predsednik Odbora za učbenike pri Gospodarski zbornici Slovenije Miha Kovač je v zvezi s pravilnikom opozoril tudi na nekatera nerealna pričakovanja ministrstva. To, da bo ministrstvo za šolstvo in šport za predmete, za katere ni učbenikov, objavljalo pozive založnikom, ne bo imelo pričakovanega učinka. "Založniki zelo dobro vedo, za katere predmete ni učbenikov. Ne izdajo jih zato, ker na ekonomskih osnovah to ni mogoče. Edina rešitev so ustrezne subvencije." Glede uvedbe državno imenovanih recenzentov pa je dejal, da so stališča o tej rešitvi med založniki deljena - nekateri menijo, da ta rešitev kar kliče po "vezah in poznanstvih", drugi ji ne nasprotujejo. Velika večina pa meni, da tudi ta rešitev kvalitete ne bo izboljšala. "Učbeniki bi bili lahko bistveno bolj kakovostni, če bi založniki učna gradiva lahko temeljito preverili v praksi, a za to je potrebna drugačna regulacija učbeniškega trga."

Kovač je včeraj znova poudaril, da ne drži, kar javno zatrjuje ministrova služba za komuniciranje z javnostmi: da založniki zahtevajo dodatnih 20 milijonov evrov. "Želimo si le to, da se sredstva, ki se na trgu obrnejo že zdaj (17 milijonov evrov za delovne zvezke na leto porabijo starši in blizu 3 milijone evrov za učbeniške sklade država), porabijo bolj racionalno." Založniki so tudi prepričani, da bi morala država stroške nakupa učbenikov in delovnih zvezkov v bistveno večji meri vzeti nase - tako kot je to storila v Avstriji in še kje. Na pogajanjih o ceni odkupa pa bi se med drugim dogovorili tudi o tem, za kateri predmet učenci sploh potrebujejo delovne zvezke in pri katerem predmetu bi ti lahko postali del učbenikov, kar bi pocenilo stroške. Če bi tak dogovor dosegli, bi lahko tak projekt posodobitve in preoblikovanja učnih gradiv speljali v 3 do 6 letih, do tedaj pa si bo najbrž tudi kriza že obrusila zobe, domneva dr. Kovač.

O teh in drugih vprašanjih bi založniki zelo radi nadaljevali pogovore z ministrstvom - zadnjič so se sestali decembra lani, a minister tovrstne pobude zavrača ali celo javno izjavlja, da so založniki zapustili pogajanja, kar ne drži, je še dejal predsednik Odbora za učbenike pri Gospodarski zbornici Slovenije.