Direktor Aleksandar Jovanović je z dopolnjeno vlogo, ki jo je sodišču poslal 29. junija, sicer predlagal odložitev odločanja o predlogu za začetek stečajnega postopka. Ker pa bi bilo to v nasprotju z veljavno zakonodajo - odlog sme prelagati samo upnik - sodišče ni ugodilo Jovanoviću in je sprožilo stečaj, za stečajnega upravitelja pa je imenovalo Borisa Dolamiča. Upniki bodo imeli tri mesece časa, da mu prijavijo svoje terjatve.

Grdi dežniki gredo v stečajno maso

Do zadnjega ni bilo znano, ali se bo Tržnica Maribor utegnila izvleči iz insolventnosti. Uprava je optimistično upala, da bo Mestna občina Maribor, ki je nekaj več kot 50-odstotna lastnica družbe, izpeljala dokapitalizacijo. Vendar se ta predvidevanja niso udejanjila.

"V prihodnjih 15 dneh se z delovanjem tržnice zagotovo ne bo nič spremenilo," je včeraj napovedal direktor tržnice Aleksandar Jovanović. "Kako bo potem potekalo poslovanje garažne hiše in trgovskega dela pa ne morem napovedati, ker bo to moral urediti lastnik Hypo leasing. Če so te nepremičnine res toliko vredne, kot menijo, zagotovo ne bodo imele težav pri iskanju novega najemnika."

Tudi na prodajni ploščadi, s katero upravlja občina, tržna dejavnost naj ne bi zamrla, zato branjevke in občani ne bodo oškodovani. "Za mnoge bo tudi razveseljiva novica, da bodo ti grozni dežniki (izbral jih je mestni arhitekt Stojan Skalicky, op. p.) postali tudi del stečajne mase in jih bo lahko novi najemnik končno odstranil in postavil streho. Če bo seveda imel dovolj denarja," je bil sarkastičen Jovanović.

Prenova mariborske tržnice je zgodba o vrsti zgrešenih potez mestne oblasti, zaradi katerih je ta naložba večkrat prejela neslavni naziv najbolj negativnega dogodka leta. Ko je bil župan Boris Sovič, je leta 2006 občina oddala 50-letno stavbno pravico podjetju Konstruktor VGR. Gradbinci so med gradnjo doživeli številne nepričakovane zaplete, ki so naložbo bistveno podražili. Obenem se je objekt gradil neustrezno, saj med gradnjo sploh ni bilo znano, kdo bo z njim upravljal.

Ovadil svojega direktorskega predhodnika

Konstruktor VGR je tik pred odprtjem prodal objekt Hypo leasingu, ki je koncesionarju, Tržnici Maribor, zaračunaval najemnino. Ker je koncesionar ni plačeval, hkrati pa je nastal še spor o tem, kdo je sploh lastnik pohodne in prodajne zunanje ploščadi tržnice, se je na sodišču zvrstilo več tožb. Razrešile so se s poravnavo. V skladu z njo je Zdenko Šilc, prejšnji direktor Tržnice Maribor, s Hypo leasingom sklenil pogodbo v višini 12,2 milijona evrov. Njegov naslednik Jovanović je zdaj vložil kazensko ovadbo zoper Šilca, saj je prepričan, da je podjetju z odkupom objekta povzročil nepopravljivo poslovno škodo.

Šilc se je zoper Jovanovićeve očitke branil z besedami, da je bila lizing pogodba posledica omenjene poravnave, ki jo je poleg njega podpisalo še osem oseb, med drugim takratni mariborski podžupan Andrej Verlič. Soglasje k zadolžitvi podjetja je dal aprila lani tudi mariborski mestni svet.