41-letni direktor ter njegova sodelavka sta ovadena, ker sta sestavila in uporabila lažno bilanco stanja, izkaz poslovnega izida in letno poročilo gospodarske družbe za leto 2008, so zapisali na Policijski upravi Novo mesto.

Na podlagi omenjenih dokumentov je osumljeni ob sklenitvi in izvajanju več kreditnih pogodb preslepil odgovorne osebe bank, da bodo obveznosti izpolnjene. Osumljenec je poslovanje podjetja, ki je pridobilo kredite, preusmeril na novoustanovljeno podjetje, predhodno pa je šlo v stečaj. Zaradi neizpolnjevanja obveznosti je bila trem bankam povzročena škoda v višini 1,8 milijona evrov.

Osumljen je tudi kaznivega dejanja lažnega stečaja, saj je v letih 2008 in 2009 z bankami sklepal kreditne pogodbe, na podlagi katerih je pridobival nova posojila oz. reprogramiral predhodna posojila in tako čezmerno zadolževal podjetje glede na višino ustvarjenih oziroma pričakovanih prihodkov.

V prvi polovici leta 2009 je osumljeni nato sprožil aktivnosti za preusmeritev poslovanja podjetja na novoustanovljeno podjetje, v katerem je postal zastopnik. Z izgubo pričakovanih prihodkov in premoženja je podjetje postalo plačilno nesposobno in je šlo v stečaj. Skupna povzročena škoda znaša skoraj 2,2 milijona evrov.

Kazenski zakonik za kaznivo dejanje ponareditve ali uničenja poslovnih listin določa kazen zapora do dveh let. Zaradi kaznivega dejanja poslovne goljufije, s katero je nastala velika premoženjska korist ali velika premoženjska škoda, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let.

Kaznivo dejanje lažnega stečaja se kaznuje z zaporom od enega do osmih let, za kaznivo dejanje preslepitve pri pridobitvi posojila ali ugodnosti pa zakonik določa kazen zapora do treh let.