Merklova je med drugim poudarila, da je treba pri finančni pomoči Grčiji zagotoviti zgolj prostovoljno sodelovanje zasebnih upnikov, o čemer sta na srečanju v Berlinu v petek soglašala tudi s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem. Za zavezujoče sodelovanje zasebnih upnikov namreč ni pravne podlage, je dejala in ob tem izpostavila pravično porazdelitev bremen, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemška kanclerka se je spričo moči vodilnih ameriških bonitetnih agencij zavzela za evropsko alternativo. Evropa bi po njenem mnenju morala za to imeti določeno mero samozavesti, vendar mora pobudo za evropsko bonitetno agencijo priti iz gospodarstva. Merklova je sicer ob tem izrazila dvom, ali je spričo aktualne krize na območju evra sedaj pravi trenutek za ustanovitev takšne evropske agencije. Najprej je po njenem treba premostiti obstoječo dolžniško krizo v nekaterih državah območja evra, še poroča dpa.

Merklova in Sarkozy sta se na petkovem srečanju v Berlinu zavzela, da bi bilo treba rešitev glede drugega paketa finančne pomoči za prezadolženo Grčijo doseči čim prej. Pri reševanju Grčije bi moral sodelovati tudi zasebni sektor, a to bi moralo biti prostovoljno, ne obvezujoče. V Luksemburgu se bodo v nedeljo sestali finančni ministri držav v območju evra. Cilj sestanka je preseči nesoglasja glede Grčije in sprejeti odločitve, ki bodo državo rešile pred bankrotom, območje evra pa pred širitvijo krize.