"Po zadnjih koncertih v Sloveniji verjetno ni več človeka s povprečnim posluhom, ki ne bi spoznal, da je akustika dvorane Stožice popolnoma zavožena in da so koncerti v njej kulturna sramota. To, kar se je z njo dogajalo na Stingovem koncertu s Slovensko filharmonijo, presega zdrav glasbeni razum in predstavlja šarlatansko početje z glasbo brez primere," se denimo zgraža dolgoletni direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik. "Najbolj žalostno pri tem je, da so nas na področju kulture Hrvati daleč prehiteli že po gradnji nove nacionalne knjižnice in sijajnega muzeja sodobne umetnosti, zdaj pa so nas "nažgali" tudi s svojo Areno, ki je na enkratnem Stingovem koncertu pred meseci ponudila pravi gala glasbeni večer v primerjavi z ljubljanskim," opisuje Rotovnik.

Perpetuuma Jazzile v Stožicah ne bo

Da je akustika dvorane slaba, se strinja tudi promotor in organizator koncertov Bojan Rojko, ki je skrbel tudi za promocijo Stingovega koncerta. Povedal je, da se je organizator koncerta "trudil urediti zvočne pogoje v dvorani" in o rezultatu se je lahko prepričalo nekaj tisoč poslušalcev - "določeni predeli v dvorani so imeli kakovosten zvok, drugi manj", je rekel Rojko. Tudi Roman Jakič, direktor zavoda Šport Ljubljana, ki upravlja dvorano, se zaveda težav z akustiko v stožiski dvorani, a rekel je, da zaradi njih odpovedi koncertov še ni bilo. "Verjamemo, da bo tako tudi ostalo", je prepričan Jakič.

A zbor Perpetuum Jazzile se je nastopu v Stožicah že odpovedal. Menedžer in predsednik skupine Boštjan Usenik je povedal, da si želijo nastopiti v tej dvorani, toda "problem z akustiko je glavni dejavnik, da tam ne bomo nastopili". Pravi, da se "zvok vali" po dvorani, in izvajalci, kot so Perpetuum Jazzile, ki nastopajo brez inštrumentov in so zato zelo odvisni od dobre akustike, to še toliko bolj občutijo. "Ne glede na to, kako dobra je ekipa tonskih mojstrov, dvorana sama ne omogoča izvajalcu, da bi pokazal svoj maksimum," je opisal Usenik. "Do izboljšanja akustike nas v Stožicah ne bo!" je bil jasen. Tudi on se še dobro spomni Stingovega koncerta, ki je fenomenalen izvajalec, "a dvorana je del glasbenega užitka popolnoma okrnila".

Dvorana Stožice kot grobnica kulture

Jakič obljublja, da bodo težave z akustiko odpravili, za izboljšave pa bo poskrbel zasebni partner pri projektu, družba Grep. "Do takrat pa se z začasnimi rešitvami, kot so akustične zavese in posebne namestitve zvočnikov, trudimo zagotoviti maksimalno dober zvok za prireditve," še pravi Jakič. Projektant dvorane Boštjan Vuga je zagotovil, da so ob načrtovanju akustičnemu vidiku dvorane namenili dovolj pozornosti, sodelovali so tudi s prostorskim akustikom in predlagali določeno rešitev, ki pa nazadnje ni bila dokončno izvedena, ker je prišlo do sprememb pri strehi objekta. Zdaj sodelujejo tudi pri iskanju izboljšav. Eno izmed idej, kako popraviti zadevo, so že poslali na občino, od tam pa jo bodo odobrili ali zavrnili v naslednjih dneh, je povedal Vuga.

Ljubljanski župan Zoran Janković je pojasnil, da so na občini dali narediti dve študiji, kako izboljšati akustiko, in da bodo poleti v dvorano namestili absorbcijske plošče. S tem za občino ne bodo dodatno narasli stroški, je zagotovil, saj so ta dodatna dela že všteta v tistih 38,9 milijona evrov, kolikor mora občina za športni park Stožice še doplačati Grepu. Zagotovil pa je, da bodo stroški z akustičnimi izboljšavami mnogo nižji od milijona evrov, kot je pred časom ocenil direktor Grepa Uroš Ogrin. Slednji se na naše klice ni odzval.

Ga pa presenečajo kritike glede slabe akustike, saj je bila "dvorana sprva projektirana kot športna dvorana in ne koncertna. Nismo si mislili, da bo za organizacijo koncertov takšno zanimanje," je še rekel Janković.