Nesrečo letala Airbus A320 in reševanje preživelih so leta 2009 prenašali bolj ali manj vsi svetovni mediji, ljudje po vsem svetu pa so zadrževali dih, dokler reševalci na kopno niso potegnili še zadnjega od 155 potnikov in članov posadke.

Tokrat so se prvič po nesreči srečali prav vsi potniki in celotna posadka, ki je pred dvema letoma doživela (in preživela) edinstveno preizkušnjo, ki pa se je na srečo končala brez tragedije. "To je resnično poseben dan. Niti zamisliti si nismo mogli, kako. Vsi smo lahko hvaležni, da se je tako razpletlo,“ je dejal potnik Barry Leonard. "Letalo je postalo simbol upanja za vse ljudi,“ je pojasnila Beth McHugh. "To je samo kos kovine, pomembni so bili ljudje,“ je zaključil Jedd Skiles.

V času največje krize se je zlasti izkazal en človek – pilot letala Chesley Sullenberger, ki je reagiral trezno in ga ni zajela panika, ko se je v enega od motorjev letala ujela jata ptic. Bil je priseben in z letalom pristal na newyorški reki Hudson, s tem pa se zapisal v zgodovino letalstva.

"Eno je brati o zgodovini, nekaj popolnoma drugega pa je postati del nje,“ je pojasnil junaški pilot, ki je razbitine letala zapustil zadnji, pred tem pa še dvakrat preveril, ali so reševalci resnično rešili vse potnike.

Poškodovano letalo so iz reke odstranili dva dni po nesreči in ga odpeljali v New Jersey, kjer so ga temeljito pregledali. Najprej so razmišljali o popravilu, a so si premislili, ko so ugotovili, da bi to stalo tretjino zneska nakupa novega letala. Vendarle pa ga ameriške oblasti niso bile pripravljene odpeljati na odpad.

Junaški pilot Chesley Sullenberger. (Foto: Reuters)

Spektakularni pristanek letala na reki Hudson ne bo nikoli pozabljen, ogrodje Airbusa pa bodo odpeljali v muzej letalstva. Trup je na poti tja, krila in drugi deli pa so že tam, zbrati je treba samo še denar. Za razstavno izložbo, posvečeno junaškemu pilotu, 155 potnikom in posadki, morajo zbrati milijon in 400 tisoč ameriških dolarjev (nekaj manj kot milijon evrov).