Finančni minister Franc Križanič je po seji vlade povedal, da je izvrševanje proračuna začasno ustavljeno. Proračunski uporabniki bodo morali svoje finančne načrte pripraviti do 24. junija, spremembe bodo mogoče do konca meseca, rebalans pa bodo poslanci obravnavali na julijski seji.

Po Križaničevih besedah je rebalans potreben zaradi zelo visoke ravni veljavnega proračuna glede na dejansko porabo v letu 2010. "Če bi poraba ostala enaka lanskemu proračunu, bi se povečala za 8 odstotkov, kar pa je glede na sedanjo fazo odpravljanja težav po finančni in gospodarski krizi nesprejemljivo. Dodaten razlog, zaradi katerega je bilo potrebno v odhodke proračuna zarezati še bolj radikalno kot sicer, je padec pokojninske reforme," je pojasnil Križanič.

Zaposlovanje v javnem sektorju bo prepovedano

Minister za finance je zagotovil, da za letos niso predvideni dodatni ukrepi pri pokojninah, plačah javnih uslužbencev in pri socialnih transferih. Zato se bodo v rebalansu zmanjšali predvsem izdatki za blago in storitve ter za naložbe, pri čemer pa bodo slednje po Križaničevih besedah še vedno nekoliko višje kot lani. Po drugi strani se bodo zaradi rasti brezposelnosti nekoliko povečali izdatki za socialno varnost in za politiko trga dela. Kot je dejal Križanič, bo vlada poskušala čim manj zmanjšati sredstva za politike, ki spodbujajo gospodarsko rast, torej sredstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter za spodbujanje podjetništva, kjer pa naj bi bilo denarja kljub zmanjšanju še vedno več kot lani.

Vlada je ob rebalansu državnega proračuna sprejela tudi dopolnitve interventnega zakona. Poleg zgolj 25-odstotnega usklajevanja pokojnin, socialnih transferjev in plač javnih uslužbencev, ki ostaja v veljavi, bo po novem v letošnjem in prihodnjem letu v javnem sektorju začasno prepovedano vsakršno zaposlovanje. Dodatna zaposlitev bo izjemoma dovoljena le s soglasjem organa ustanovitelja oziroma financerja (vlade, župana...), ki pa bo lahko izdal soglasje samo pod pogojem, če bo proračunski uporabnik imel na voljo zadosten obseg sredstev za plače in če bo dokazal, da izpolnjuje cilj zmanjšanja števila zaposlenih za en odstotek letno.

Interventni zakon določa, da morajo proračunski uporabniki obseg sredstev za plače iz leta 2010 zmanjšati za tri odstotke. V ta namen bo prepovedano izplačevanje nadur in dodatkov za delovno uspešnost.

Z dopolnitvami interventnega zakona je začasno prepovedano tudi sklepanje podjemnih in avtorskih pogodb, razen za izvajanje strokovnih usposabljanj, strokovnih izpitov in preizkusov znanja, ki se izvajajo v organizacijskih ustanovah, ki so za ta namen ustanovljene. Že sklenjene pogodbe pa bodo prekinjene.

Za kršitelje 4000 evrov kazni

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je pojasnila, da se želi z zakonom zmanjšati tveganje za stabilnost javnih financ in omogočiti, da se javnofinančni primanjkljaj ne bo še povečeval. Povedala je, da se je število zaposlenih kljub zahtevi po enoodstotnem letnem znižanju v javnih zavodih in občinah povečalo. Po podatkih Ajpes se je od decembra 2008 do decembra 2010 število zaposlenih v javnem sektorju zvišalo za več kot 3000 oseb, zaradi česar, je dejala ministrica, je bilo v teh dveh letih potrebno za plače dodatno zagotoviti 120 milijonov evrov.

Pavlinič-Krebsova je povedala, da bodo nadzor nad izvajanjem interventnega zakona močno poostrili. Izvajali ga bodo inšpektorji inšpektorata za javno upravo in inšpektorji urada za nadzor proračuna, za kršitve pa je predvidena globa, ki bo za odgovorno osebo znašala 4000 evrov.