V letoviškem mestu Espinho južno od Porta, kjer je Slovenija na svetovnem prvenstvu leta 2003 po porazih proti Franciji in Madžarski zapravila uvrstitev v polfinale in uvrstitev na olimpijske igre v Atenah leto pozneje, so gostitelji kljub nizu obramb vratarja Gorazda Škofa (11 obramb v prvem polčasu, od tega pet v prvih desetih minutah) s tremi zaporednimi zadetki hitro izničili začetno vodstvo Slovenije z 2:0. Po sedmih izenačenjih si je moštvo švedskega selektorja Matsa Olssna v 22. minuti priigralo nevarno prednost treh zadetkov (11:8), zato se je selektor Boris Denič hitro odzval z minuto odmora. Šest minut pozneje je Slovenija znova vzpostavila rezultatsko ravnotežje (12:12) in nato le z zadetkom zaostanka odšla na odmor.

Tudi začetek drugega polčasa je pripadel Slovencem, ki so si petkrat zapored priigrali dva zadetka naskoka (od 17:15 do 21:19). Toda Portugalci, pri katerih vseh šestnajst reprezentantov igra v domači ligi, so kaznovali zgrešeno sedemmetrovko Dragana Gajiča in po delnem izidu 3:0 spet prevzeli vodstvo (22:21 v 48. minuti). Toda po dvanajstih izenačenjih (nazadnje pri 23:23) so gostitelji prevzeli pobudo in pet minut pred koncem pri vodstvu s 27:24 izničili zaostanek iz Celja (31:34). Toda po zadetku Carlosa Carneira v zadnji minuti za 31:28 je v polno zadel še Matjaž Brumen in Sloveniji priigral boljše izhodišče na medsebojnih dvobojih.

Izida 5. kroga v skupini 3: Ukrajina – Poljska 26:32 (13:14), Portugalska – Slovenija 31:29 (14:13), vrstni red: Poljska 7, Slovenija 6, Portugalska 5, Ukrajina 2.