Inzko in Sturm sta danes v skupni izjavi še poudarila, da referendum o dvojezični topografiji na avstrijskem Koroškem ni bil nikoli del pogajanj o tej temi in zato tudi ni omenjen v memorandumu, ki so ga podpisali ob doseženem dogovoru.

"Prav nasprotno so predstavniki slovenskih manjšinskih organizacij vedno opozarjali na to, da pravic manjšine ni moč urejati prek plebiscitarnih odločitev večinskega prebivalstva," sta zapisala.

Ob tem sta Inzko in Sturm še enkrat poudarila, da so pravice manjšine temeljne demokratične pravice, ki ne morejo biti predmet odločitev večine, temveč je treba zgolj uresničiti ustavna določila in mednarodnopravne obveznosti.

"Pri referendume o dvojezičnih krajevnih napisih, ki trenutno poteka na avstrijskem Koroškem, sicer ne gre za plebiscitarno odločitev večinskega prebivalstva o pravicah manjšine, vendarle pa v sebi nosi nevarnost, da takšen postane," sta še poudarila Inzko in Sturm.

Poleg načelnih pomislekov glede referenduma, ki se je začel v ponedeljek, prva moža NSKS in ZSO izpostavljata tudi, da je do njega prišlo prepozno. Dogovor o rešitvi vprašanja dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem je namreč že potrdila koroška deželna vlada, zvezna vlada pa je v torek potrdila predlog zakona, ki bo konec aprila doseženi dogovor prenesel v nacionalno zakonodajo, in s tem sprožila parlamentarno proceduro.

Inzko in Sturm ob tem deželnega glavarja Koroške Gerharda Dörflerja pozivata, naj skupaj z njima poskrbi za to, da se bo politična klima v deželi spremenila in izboljšala do te mere, da v prihodnosti ne bo več treba sprejemati "bolečih kompromisov", temveč bo jezikovno-kulturna raznolikost sprejeta kot konstruktiven vir.