Zanikal odgovornost za zločine v Srebrenici

Zatrdil je, da on, kot general, ni odgovoren za zločinske pokole v Srebrenici, okrivil pa je "paravojaške, parapolicijske in parapolitične enote". Poudaril je, da je muslimanom iz Srebrenice ponudil, da ostanejo in živijo, kjer so, ko pa so ga zavrnili, jim je "ponudil, da odidejo z avtobusi in ne s traktorji“.

"Nisem se boril proti muslimanom in njihovi veri, naj se klanjajo komur hočejo, vendar ne pred mojo hišo ali na srbski zemlji. In ta vaša multietničnost je brez veze ..." je dejal Mladić med zaslišanjem na posebnem sodišču v Beogradu, je poročal Blic.

"Ne priznavam haaškega sodišča"

Do nedavnega najbolj iskani haaški obtoženec se ni menil za obtožnico haaškega sodišča, ki ga bremeni najhujših vojnih zločinov. "Nočem teh papirjev iz Haaga. Ne priznavam haaškega sodišča. Naj gre v tri krasne... Ti to vzemi,“ se je obrnil proti odvetniku.

Po porčanju Blica je med zaslišanjem večkrat zatrdil, da je v času 16 let trajajočega skrivanja gledal televizijo in spremljal dogajanje na Mednarodnem sodišču v Haagu, pa tudi preiskave o vojnih zločinih v Srbiji. "Rad bi videl, da bi mi sodil ta moški, ki sodi Šešelji, ta Italijan, ne bi imel pa tega Nizozemca, kakorkoli mu je že ime, pa tiste Francozinje tudi ne maram,“ je razglasil svoje želje.

Od 26. maja, ko so Mladića po 16 letih bežanja aretirali, so naslovnice zlasti evropskih časnikov polne njegovih fotografij. (Foto: Reuters)

"V Haagu nočem umreti"

Kakor na zaslišanju v Haagu, se je Mladić pri podajanju datuma rojstva tudi v Beogradu zmedel. Ponovno je dejal, da je rojen na "čisti ponedeljek leta 1943“. Na samem začetku zaslišanja ni želel podati osebnih podatkov, odvetnik Miloš Šaljić ga je sicer seznanil, da mu tega pravzaprav tudi ni treba, a da ni potrebe po tem. "Kam se ti mudi?“ ga je vprašal. "Ti si dobil delo, da greš v Haag, jaz pa tam nočem umreti,“ je zaključil pogovor.

Vse o aretaciji ter zaslišanjih Ratka Mladića najdete na enem mestu.

Mladićeva družina prejela zamrznjene pokojnine

Srbija je družini nekdanjega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića na račun nakazala okoli pet milijonov dinarjev (50.000 evrov) doslej neizplačanih pokojnin Mladiću. Od leta 2005, ko so Mladiću zamrznili izplačila, se je nabralo več kot 60 pokojnin, na spletni strani poroča srbski časnik Novosti.

Mladić, ki ga haaško mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, bremeni genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, se je upokojil leta 2002, ko mu je potekla aktivna vojaška služba. Pravico do pokojnine je začel koristiti marca istega leta, leta 2005 pa so njegov račun, kamor so se stekale pokojnine, zamrznili, ker je bil na begu pred roko pravice.

Odmrznitev pokojnine je prvi korak k vračanju pravic Mladićevi družini. Ta pričakuje tudi povrnitev 14.000 evrov, kolikor so oblasti zaplenile v eni od štirih preiskav družinske hiše.

Odslej naj bi Mladićeva družina tudi normalno prejemala vse tekoče pokojnine - zanje je pooblastilo Mladić dal svojemu sinu Darku. Prva prosto izplačana pokojnina naj bi bila junijska, znašala pa naj bi okoli 80.000 dinarjev (dobrih 800 evrov), še poročajo Novosti.